Rusya yerleşim alanlarında Bitcoin madenciliğini yasaklayacak

0

Çin’in, ICO işlemlerini yasa dışı ilan etmesinin ardından şimdi de Rusya’da kripto para madenciliğine ağır darbe vuracak ancak öte yandan kripto paraların değerini artıracak bir hamle geliyor.

Rusya, güvenlik endişeleri ile, yerleşim yerleri içinde, apartmanlarda, evlerde Bitcoin ve diğer kripto paraların madenciliğini yasaklamaya hazırlanıyor.

Henüz planlama aşamasında olduğu vurgulanan yeni kararın gerekçesi ise kripto para madenciliğinde kullanılan ve yüksek elektrik tüketimine neden olan donanımların aşırı ısınması nedeniyle yangın tehlikesi yaratması. 

Çok katlı apartmanlarda yaşanacak küçük bir yangının anidne büyüyerek üst katlarda yaşayan yüzlerce insanın hayatını tehlikeye atabileceğini vurgulayan Rus yetkililer, Bitcoin’in ayrıca Rusya’da geçerli bir para birimi olmadığını ve bu madenlerde üretilen Bitcoin’in Rusya ekonomisine girmediğini, aksine Rusya’daki düşük enerji fiyatları nedeniyle yurt dışındaki pek çok yatırımcının Rusya’da madencilik yapmayı seçtiğini, bunun da çok büyük bir elektrik tüketimine neden olduğunu ancak bu tüketimin ülke ekonomisine dönmediğini de vurguluyorlar.

Rusya, ucuz apartman daireleri kiralayarak bitcoin veya kripto para madenciliği yapanları sanayi bölgelerine taşıyarak yatırımcıları bu bölgelerde vergilendirmeyi de planlıyor. Ayrıca yetkililerin açıklamalarının tonuna bakılırsa kripto para madencilerine farklı fiyattan elektrik satmak da gündeme gelebilir. Ancak Rusya’da kripto para madenciliğine getirilecek bu kısıtlama nedeniyle piyasada kripto para arzında sıkıntı yaşanabileceği ve bunun da kripto paraların değerinin yükselmesine neden olabileceği de vurgulanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>