Rusya’da siber kol protezleri üretimine başlandı

0

siber kol protezleri

Rusya’da Motorika isimli bir şirket tarafından siber kol protezleri üretilmeye başlandı. Üstelik bu kolların üretimi 10 günde tamamlanıyor.

Siber kol protezleri için önemli adım

Teknolojideki ilerleme, sosyal hayata da büyük bir katkı sağlıyor. Protez alanında yaşanan gelişmeler, insanların hayatını daha kolay hale getiriyor.

Rusya’da rehabilatasyon cihazları üretimi yapan Motorika, Rus hükümeti tarafından da destekleniyor. Özellikle de 1,5 ila 2 yaş çocuklara protez üretimi yapan Motorika’nın bu protezleri, Rus hükümeti tarafından çocuklara ücretsiz sağlanıyor. Ayrıca Motorika’nın tüm parçaları Rusya’da üretiliyor ve üretim sürecinde 3D printerlar da kullanılıyor. Firmanın gelecek hedeflerinde ise protez bacak gibi farklı uzuvlar üretmek de yer alıyor.

Bu tip kol ve bacak protezlerinin üretimi dünyada bir hayli yaygın. Hatta bazı şirketler bunu tamamen gönüllü bir şekilde ücretsiz olarak yapıyor. Ancak Rusya’daki sürecin Motorika’dan hükümetin satın alması ve ihtiyaç duyan kişilere ulaştırması önemli bir farklılık içeriyor. Bu protezler, kişilerin sosyalleşmesi ve ihtiyaçlarını karşılayabilmesinde büyük bir öneme sahip.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>