Techinside Google News
Techinside Google News

Rusya’ya nükleer silah veri aktarımı kısıtlaması!

Rusya’ya nükleer silah veri aktarımı kısıtlaması geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada kararın uluslararası hukuka uygunluğu vurgulandı.
- Advertisement -

ABD tarafından Rusya’ya nükleer silah veri aktarımı kısıtlaması geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada kararın uluslararası hukuka uygunluğu vurgulandı.

ABD, kıtalararası balistik füze fırlatma bilgileri de dahil olmak üzere stratejik nükleer silahları hakkında Rusya’ya veri aktarımını kısmen durdurdu.

1 Haziran’dan bu yana ABD, Yeni START olarak da bilinen Stratejik Saldırı Silahlarının Daha Fazla Azaltılmasına ve Sınırlandırılmasına İlişkin Tedbirlere İlişkin Anlaşmanın bir parçası olarak nükleer silah verilerinin Rusya’ya transferini kısıtladı.ı

Nükleer silah veri aktarımı durdurma kararı hakkında bilinenler

ABD hükümetinin kararı, Rusya anlaşmayı ihlal etmeye devam ederken geldi. Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Rusya Federasyonu’na füze ve fırlatıcı konuşlandırıldığını bildirmeyeceğini söyledi.

Kısıtlamalar ayrıca telemetrik uçuş bilgileri için de geçerli oldu. ABD, denizaltılara monte edilen balistik füzeler de dahil olmak üzere kıtalararası balistik füzelerinin fırlatılmasına ilişkin verileri paylaşmayacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı, alınan karşı önlemlerin hiçbir şekilde uluslararası hukuku ihlal etmediğini belirtiyor. Rusya’yı uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye teşvik etmek için gerekli bir adım olarak görülüyor. ABD, Rusya Federasyonu da aynısını yaparsa, Antlaşmaya uymaya geri dönmeye hazır.

Bu karar teknolojik yaptırımların bir adım daha ötesine geçerek savunma sanayine yönelik önemli bir kısıtlama olarak geriliyor. Özellikle de ABD ve Rusya arasında uzun yıllardır nükleer silah gerginliği yaşanıyordu. ABD Dışişleri Bakanlığı bu açıklamayla Rusya’nın önünü kapatmış oldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada: “ABD’nin karşı önlemleri uluslararası hukukla tamamen uyumlu. Orantılı, geri alınabilir ve diğer tüm yasal gereklilikleri karşılıyor. Uluslararası hukuk, bir devletin uluslararası yükümlülüklerine uymasını sağlamak için bu tür önlemlere izin veriyor” denildi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir