Rüzgar türbini siparişleri rekor kırdı!

0

Rüzgar türbini siparişleri

Yenilenebilir enerjiye artan talep ile rüzgar türbini siparişleri rekor kırdı. WoodMackenzie isimli araştırma şirketi, bu siparişlere yönelik veriler paylaştı.

Rüzgar türbini siparişleri yüzde 111 arttı

Enerji sektörüne yönelik yaptığı araştırmalarla bilinen WoodMackenzie, rüzgar türbini sektöründe alınan siparişlerle ilgili yeni bir rapor yayınladı. Şirketin yayınladığı rapora göre, rüzgar türbini sektöründeki siparişlerde, 2019 ikinci çeyreğinde yüzde 111 artış yaşandı. Bu da yaklaşık 31 GW kapasitelik rekor sipariş anlamına geliyor.

Raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise Avrupa ülkelerinin rüzgar türbini taleplerinin azalmış olması. Çin’de faaliyet gösteren beş büyük şirketin sipariş hacmi, geçen çeyrekte tek başına 1 GW artış gösterdi. Benzer şekilde rüzgar türbini konusunda Brezilya’dan da yoğun talepler talepler gelmeye başladı.

Rüzgar türbini sektöründeki siparişlerin artmasındaki en önemli etken olarak Çin ve Brezilya gibi Asya ve Amerika kıtasındaki ülkelerin yoğun talep göstermesi görülüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>