Sağlık Bakanlığı’nın e-Doğum Kimlik Belgesi projesi

0

Projeyle doğumdan sonra bebeklerin kimlik kartları basılarak evlerine gönderiliyor

Sağlık Bakanlığı e-Doğum Kimlik Belgesi projesini başlattığını açıkladı. Proje, hastanede doğum sonrası başvuru yapan ailelerin bebeklerinin kimlik kartlarının basılarak evlerine gönderilmesine olanak sağlıyor. Bunun için ailenin, doğumu takip eden beş gün içinde başvuruda bulunarak bir form doldurması gerekiyor.

Hedef: Bürokrasiyi azaltmak

Sağlık Bakanlığı projeyle sağlık hizmetlerinde bürokrasiyi azaltmayı hedefliyor. E-Doğum Kimlik Belgesi projesi şu an Ankara, İstanbul, Rize ve Kırıkkale’de pilot olarak yürütülüyor. Bakanlığın verdiği bilgiye göre, bin 200 bebeğin kimlikleri adreslerine gönderildi.

Bir yılda Türkiye’nin tamamına yayılacak

Hastanelerde dünyaya gözlerini açan bebekler, e-Doğum sistemi ile kaydediliyor ve doğum raporu oluşturuluyor. Bunun sonucunda da mükerrer rapor yazımları ortadan kalkıyor ve usulsüz raporların ortadan kalkması sağlanıyor. Bu hizmetin hayata geçtiği 16 aylık sürede, bir milyon 385 bin bebeğin doğum raporları, e-imzalı ve doğrulanabilir şekilde kayıtlara aktarıldı.

Sağlık Bakanlığı e-Doğum Kimlik Belgesi projesini bir yıl içinde Türkiye’nin tamamına yaymayı amaçlıyor.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>