Techinside Google News
Techinside Google News

Sahte baskı ürünleri 3 milyar dolarlık zarara yol açıyor

HP ve Harris Interactive sahte baskı ürünleri ile ilgili araştırmanın sonucunu yayınladı. 2018'de sahte ürünlere olan ilgi hiç olmadığı kadar arttı...

 

HP ve Harris Interactive yaptıkları araştırmayla sahte baskı ürünleri ile ilgili eğilimi gözler önüne serdi. Satıcı ekosisteminin gün geçtikçe büyümesi, konuyla ilgili farkındalığın az olması ve alıcıların orijinal ürün alıp almadığından emin olamaması sahte baskı ürünlerinin çoğalmasına neden oluyor.

- Advertisement -

Sahte ürünler ekonomiye yılda 3 milyar dolar zarar veriyor

Yapılan araştırmayla, sahte baskı ürünleri satın alma riskinin önceki yıllara göre çok daha yüksek oranda olduğu gözler önüne serildi. Sahte baskı ürünlerinin küresel ekonomiye yılda 3 milyar dolar değerinde zarar verdiği belirtiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan HP Sahtecilik Karşıtı Programı Küresel Direktörü Glenn Jones, sahte baskı ürünlerindeki riskin giderek arttığına değindi. Jones sözlerine “Kullanıcı tarafından bakıldığında ise sahte ürünler baskı hatalarının artmasına ve çıktı alınan sayfadan verim alınamamasına, kartuşun akmasına, yazıcıda mürekkep ve toner kaynaklı tıkanmalara ve donanım garantisinin iptal olmasına sebep oluyor” diyerek devam etti.

Son dört yılda güvenilir bir tedarikçiyle çalışan şirket sayısında yüzde 30’luk bir azalma yaşandığı açıklandı. Ayrıca, baskı malzemesi seçiminde kalite yerine ürün tedariğinde hızı seçen şirketlerin sayısı da yüzde 27 oranında arttı. Daha az güvenilir tedarikçilerden oluşan geniş ağ, KOBİ’lerin satın aldıkları kartuşların orijinalliğinden tam olarak emin olamamasına neden oluyor.

Sahte ürünlere karşı üreticiler de harekete geçmiş durumda. HP, geçen beş yılda tüm Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde yaklaşık 12 milyondan fazla sahte ürün ve bileşenin yerel merciler tarafından ele geçirilmesinde etkili rol oynadığını açıkladı. HP, aynı zamanda müşterileri için satıcı stoklarına ve şüpheli teslimatlara yönelik 4.500’den fazla inceleme gerçekleştirdi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir