Sahte eserleri tespit eden uygulama geliştirildi

0

sahte eserleri tespit eden uygulama

IT uzmanları, sahte eserleri tespit eden bir uygulama geliştirdi. Oneprove isimli uygulama ile eserlerin orijinalliği kontrol edilebiliyor.

Sahte eserleri tespit eden uygulama Oneprove

Çek Cumhuriyeti’nde Brno Bilgi Teknolojileri Fakültesi’ndeki IT uzmanları yeni bir uygulama geliştirdi. Oneprove isimli bu uygulama, resim ve sanat eserlerinin orijinalliğini test etmek üzere tasarlandı.

Oneprove iki aşamalı bir şekilde çalışıyor. Öncelikle uygulamaya gerçek sanat eserlerinin, fotoğrafların taraması yapılıyor. Yüzey taraması sonrasında eserin dijital pasaportu oluşturuluyor.

Daha sonra uygulamayı kullanan kişi bir sanat eserinin orijinalliğini test etmek istediğinde uygulamanın kamerasını kullanabiliyor. Böylelikle eser ve dijital pasaport arasında bir karşılaştırma yapılıyor.

Oneprove, dijital pasaport ile yapılan karşılaştırma sonrası eserin orijinal mi yoksa sahte mi olduğunu söyleyebiliyor. Geliştiriciler ilerleyen süreçte bu uygulama ile sanatçının sitili gibi bilgilerin verilebileceğini söylüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>