Sahte insan yüzü üreten yapay zeka

0

Web üzerinde yayına giren ilginç bir yapay zeka algoritması, medyada gündem oldu. 

 ThisPersonDoesNotExist isimli web sitesinde yayına sokulan yapay zeka rutini, kendi yarattığı ancak gerçekte var olmayan, sahte insan yüzleri üretiyor. 

NVIDIA yapay zeka platformu

Phillip Wang isimli bir geliştiricinin yarattığı yapay zeka rutini, NVIDIA’nın geliştirdiği yapay zeka platformunu kullanıyor ve web sitesi her yenilendiğinde, ekrana yeni bir yüz getiriyor. Foto gerçekçiliği çok yüksek olan bu “sahte yüzler” gerçek bir inandan ayırt edilemeyecek kadar detaylı görünüyor.

Wang’ın geliştirdiği yapay zekayı, reklamlarda, filmlerde, videolarda oynayacak, foto gerçekçiliğe sahip dijital karakterler üretmek için kullanabileceği düşünülüyor.

Yani, yüz binlerce kişilik orduların savaştığı veya kalabalık ortamlarda çekilmesi gereken film sahnelerinde, gerçek insanların kaprisleri veya sınırları ile uğraşmak istemeyen film ve reklam yönetmenlerin projelerinde, yapay zeka kontrolündeki dijital karakterlerin kullanılabileceği düşünülüyor.

Ancak Wang’ın motoru şimdilik sadece 2d fotğraflardan yola çıkarak 2D insan yüzleri tasarlıyor. Yine de Wang’ın 3D modellemeler için de aynı teknolojiyi geliştirmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.