CEO’nun maaşı yatırımcıların gözüne battı

0

Kendi kurduğunuz şirkette, kendi maaşınıza karar veremedikten sonra Silikon Vadisi’nin zirvesinde olmanın ne anlamı var? Bulut devi Salesforce’un kurucusu ve mevcut CEO’su Marc Benioff şu sıra kendine sık sık bu soruyu soruyor olabilir. Silikon Vadisi’nin tehlikeli trendleri arasında sayılan “CEO’lara yapılan abartılı prim ödemeleri” ile gündeme gelen şirketlerden biri de Salesforce oldu.

Marc Benioff’un yıllık maaşı 1,55 milyon dolar. Ancak bu maaş bile geçtiğimiz yıl aldığı prim ve hisse senedi opsiyonlarının yanında sönük kalıyor. Business Insider haberine göre Benioff, kendi kurduğu şirketin CEO’su olarak, maaş ve prim toplamında Ocak 2016’da sona eren mali yıl için toplamda 39,9 milyon dolarlık bir ödeme aldı. Neredeyse 40 milyon dolar! Bu para Salesforce tarafından öngörülen 8 milyar dolarlık yıllık gelirin içinde küçük bir pay gibi görünebilir ama anlaşılan o ki yatırımcıları endişelendirmek için yeterli oldu.

Marc Benioff bu yıl zam almayacak

Şirketin yaptığı açıklamada Benioff’un toplamda aldığı ödeneğin yatırımcılara endişe vermesi sonucu CEO’nun yıllık maaşının 2016’da değişmeden kalacağı (1,55 milyon dolar) belirtildi. Öte yandan Marc Benioff geçtiğimiz yıl aldığı toplam ödeneğin de yüzde 16’sını iade ediyor.

Böylelikle Vadi’nin en zengin patronlarından biri olarak bilinen iş adamının yıllık geliri 33,36 milyon dolara düşmüş oluyor. Yapılan açıklamaya göre ayrıca CEO’nun kazanacağı prim miktarı bundan böyle şirketin genel performansına daha fazla bağlı olacak. Örneğin Salesforce hisse değerinin belirlenen hedeflere ulaşamaması durumunda Benioff bazı primleri alamayacak.

Salesforce parayı yöneticilere mi harcıyor?

Salesforce hisse değerlerinin son dönemde rekor üstüne rekor kırdığını hatırlatalım. Şirketin gelirleri de Wall Street tahminlerini yalancı çıkararak yüzde 25 oranında artmış durumda. Buna karşın bulut devinin karlılık konusunda çıkmaza girdiği ve gelirinin neredeyse yarısını satış ve pazarlama için harcadığı biliniyor. Halka arzının 12. yılında hissedarlar artık tatmin edici kar görmek istiyor.

Yöneticilere ödenen abartılı primler hissedarlara biraz da bu yüzden “dokunuyor”. Öyle ki geçtiğimiz yıl yapılan hissedar toplantısında, yöneticilere ödenecek primlerle ilgili oylamada yüzde 47 oranında ret oyu kullanıldı. Dahası, Temmuz 2015’te hissedarların açtığı bir davada yöneticiler için harcanan paranın abartılı olduğu, prim ve hisse planınında reform yapılması gerektiği iddia edilmişti. Şubat 2016’da ise bu şikayetten vazgeçilmesi hususunda hissedarlar arasında anlaşma sağlandı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>