Yapay zekayı bu ikili geleceğe taşıyacak

0

Teknolojinin her katmanında yapay zeka ve derin öğrenme (deep learning) akını başladığının bir başka göstergesi de Salesforce tarafından gerçekleştirilen MetaMind satın alması oldu. Bu alandaki en hızlı yükselen ve önemli çalışmalara imza atan startup olarak gösterilen MetaMind, Salesforce bünyesine girdikten sonra mevcut kullanıcılarına sunduğu hizmeti sonlandıracak. MetaMind’i ücretsiz kullananlar 4 Mayıs’tan, ücretli aboneler ise 4 Haziran’dan itibaren servise erişemeyecek.

Gerçek yapay zekanın icadında en önemli adımlardan biri olarak bilinen derin öğrenme, İngilizce adıyla deep learning, görüntü ve doğal dil işlemeden yüz tanımaya kadar verilerin birbiriyle derinlemesine ilişkilendirilmesini sağlayan teknolojilere deniyor. Güçlü görüntü işlemciler ve CPU’lar sayesinde mümkün olabilen derin öğrenme ile makineler bir görseli tanımlamada sadece “kuş” demek yerine “karlı bir ağaç dalına tünemiş serçe” şeklinde karmaşık tanımlamalar yapabiliyor.

MetaMind’ın bu alanda yaptığı ileri düzey çalışmaların bulut devi Salesforce bünyesinde devam etmesi demek, gerçek yapay zeka çözümlerine ulaşmak için gerekli kadronun büyük oranda tamamlanması demek oluyor. Üstelik Salesforce’un AI alanında daha önceden de bir dizi alım gerçekleştirdiği biliniyor.

MetaMind’ın resmi blog sayfasında yer alan açıklamaya göre, müşteri hizmetleri, pazarlama otomasyonu ve diğer süreçlerde otomasyon becerilerini geliştirmeye odaklanan yeni iş hedeflerinde, ekibin derin öğrenme alanındaki çalışmaları Salesforce platformuna entegre edilecek.

Derin öğrenme için bulut, becerilerini geliştirme ve kapasitesini tam anlamıyla kullanma açısından doğal bir platform oluşturuyor. Aynısını bulut için söylemek de mümkün. Bu iş birliği sayesinde bulut servislerinin süreç otomasyonu alanında yakın gelecekte çığır açmasını beklemek hayalperestlik olmayacaktır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>