Salesforce Twitter’ı satın almaktan vazgeçti

1

Salesforce’un CEO’sunun Twitter’ı satın almayı artık düşünmediklerini açıkladı. Açıklamanın yapıldığı Cuma günü içerisinde Twitter hisse senetleri New York Borsası’nda yüzde 7’den fazla değer kaybetti.

Financial Times’a açıklama yapan Salesforce CEO’su Marc Benioff, “Bu durumda anlaşmadan çekilip yolumuza devam etme kararı aldık. Bizim için uygun değildi” dedi.

Aslen San Francisco temelli bir startup olan Twitter, 2011 ve 2015 yılları arasında 2 milyar dolardan fazla para kaybetti. Son aylarda Apple’dan Google’a kadar isimleri anılan teknoloji devlerinin Twitter’ı satın alacağı düşünülüyordu. Yılın ilk aylarında yayınladığı yıllık finansal raporunda Twitter, büyüme hızının da yavaşladığını da belirtiyordu. Bu yavaşlamanın en büyük sebebinin de yeni kullanıcı çekememek olduğu raporda itiraf ediliyordu. Tüm bu gidişatı engellemek için yapılması gerekenler arasında Twitter şunları saymıştı: Yeni kullanıcı çekmek, kullanıcı etkileşimini artırmak, reklam etkileşimini artırmak, marka bilinirliğini yükseltmek, etkili bir şekilde rekabet etmek, satış girişimlerini artırmak, reklamcılar için olumlu bir ROI gösterebilmek, başarılı bir şekilde yeni ürünler ve hizmetler ortaya çıkartmak, uluslararası bir şekilde büyümek. Yani Twitter’ın para kaybetmekten kurtulması için bir şirketin yapması gereken her şeyi yapması lazım. Şimdiye kadar yapmıyor muydu, bilemiyoruz.
Twitter’ı satın almak isteyen isimler arasında en ilgi çekici ve satın almaya en çok yaklaşan şirket ise Disney.

Disney, ABC ve ESPN gibi dev medya ağlarını da bünyesinde barındıran bir medya üretim şirketi. Görünüşe bakılırsa Twitter gibi büyük bir sosyal medya platformunu satın alarak etki alanını artırmak niyetinde.

Yorumlar

  1. Söylentiler 20milyar$ değer biçildiği yönündeydi. Fiyat konusunda indirimler yapıldığı fakat halen yüksek olduğu düşünülüyordu. Satın alma pazarlıkları sürerken Snapchat ceo su 22milyar$ değerindeyiz diye açıklama yaptı, manidardır.
    Satın alma rafa kalktığına göre borsadaki düşüş devam edecek, gerçek değerini o zaman göreceğiz.
    Snapchat in halka arzı öncesi bu gelişmeler önemli.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>