Samsung 17 milyar dolar zarar uğradı

0

Samsung’un Note 7 satışını ikinci kez durdurması ve gece saatlerinde yayımladığı uyarı sonrasında tahmin edilen zararı 17 milyar dolar seviyesine ulaştı. Şirketin ve elektronik sektörünün tarihinde bir ilk olan bu fiyasko, maddi zararla birlikte ciddi bir imaj zedelenmesine sebep oluyor.

Samsung’un şu anda piyasa değeri 690 milyar dolar seviyesinde ve şirketin 235 milyar dolar nakit parası olduğu tahmin ediliyor. Bu durumda, Samsung ölçeğinde bir şirketin bir model kaybından göreceği zarar, şirketi sarsacak boyutta olmayacaktır. Fakat asıl endişe edilmesi gereken, yaşanan güven kaybı. Bu durum, sonraki modellerin satışlarında da etki gösterebilir.

Samsung krizinin başlangıç noktası, Eylül ayı ortalarında 2,5 milyon adet Note 7’nin geri çağırılmasıyla başladı. İlk turda toplanan cihazların verdiği zarar 1 milyar doları geçiyordu. Değişim dönemine girilmesi ve Eylül sonunda Note 7’lerin yenilenme çalışmalarının başlaması sonrasında, kısa süre içinde yeni vakalar ortaya çıkmaya başladı. İşte bu ikinci darbe çok daha ağır geldi çünkü artık Samsung telefonları onarsa bile insanların kırılan güvenini onaramayacak duruma düştü. Samsung Note 7’yi tamamen kaybettiğinin farkında. Onlar için asıl önemli durum, sonraki modellerde (Örneğin Mart başı duyurmaları beklenen Galaxy S8) bu imaj kaybının tüketicide etki göstermesi. Yaşanan yanma ve patlama olaylarında hiçbir insanın fiziksel zarar görmemesi veya büyük tehlikelere yol açılmaması da büyük şans. Öyle bir durumda şirketin uğrayacağı uzun vadeli kayıp çok daha büyük boyutta gerçekleşirdi.

Kriz sürecinin artık kurtarılamayacak duruma gelmesiyle birlikte bilançonun ne kadar ağır olduğu daha iyi anlaşılıyor. Credit Suisse analistleri dahil olmak üzere pek çok uzmanın hesaplamalarına göre; Samsung’un, yeniden üretilen cihazlarlala birlikte toplamda 19 milyon adet Note 7’yi pazardan geri çekmesi sonucu uğradığı zarar 17 milyar dolar seviyesinde. Şimdiye kadarki tahminler, Note 7 satışlarının dördüncü çeyrekte devam etmesi yönündeydi. Fakat son birkaç günde yaşananlar krizin boyutunu daha da büyüttü.

Şirket bir yandan da tüketici ve satıcıların açtığı davalarla uğraşıyor. Tazminat davalarının şirket aleyhinde sonuçlanması yeni bir başka kriz anlamına gelecektir.

Samsung’un içinde kaldığı bu durum, doğal olarak rekabete de etki etti. Google’ın yeni akıllı cep telefonu serisi olan Pixel telefonların tanıtılma tarihinin bu döneme rastlaması tesadüf değil. Aynı şekilde hemen hemen aynı dönemde piyasaya çıkan Apple’ın yeni iPhone telefonları da Samsung’dan pazar payı kapacaktır. Bunların sonuçlarını her üç şirketin de 2016 son çeyrek ve 2017 ilk çeyrek mali bilanço sonuçları yayınlandığında daha net görebileceğiz.

Sadece ABD’de Samsung’a gelen resmi verilere göre toplam 92 telefon patlaması yaşandı. Bunların 26’sı fiziksel yaralanma, 55’i ise maddi hasarlı olaylar. Şuu anda Samsung’a açılmış en az iki dava sürmekte. Eğer davalar tüketicilerin lehine sonuçlanırsa, Note 7 patlamalarından muzdarip diğer tüketicilerin de örnek dava üzerinden Samsung’a dava açma ihtimali doğacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>