Techinside Google News
Techinside Google News

Samsung 2nm çipler için ilk siparişi Japonya’dan aldı!

Samsung, yarı iletken üretiminde önemli bir adım atarak 2nm çipler için ilk siparişi Japon yapay zeka şirketi Preferred Networks (PFN)'den aldı.
- Advertisement -

Samsung, yarı iletken üretimindeki yeniliklerini sürdürüyor ve bu bağlamda önemli bir gelişme yaşandı. Samsung Foundry, Japon yapay zeka şirketi Preferred Networks (PFN) ile 2nm üretim sürecini temel alan bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Bu gelişme, bundan birkaç ay önce çıkan raporları resmen doğrulamış oldu.

İlk 2nm siparişi

Samsung2nm süreci için ilk siparişini aldı. PFN, Samsung’un 2nm dökümhane sürecini ve gelişmiş çip paketleme hizmetini kullanarak yapay zeka uygulamaları için çip üretecek. Samsung, siparişin büyüklüğü hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Bu çipler, yarı iletken çip tasarım firması olan GAONCHIPS tarafından tasarlanacak.

Samsung, müşterilerine gelişmiş çip paketleme çözümleri sunmaya başlamıştı. PFN, istediği çipleri tümüyle Samsung Foundry’den anahtar teslim olarak alacak. Samsung, 2nm çipler için Interposer-Cube S (I-Cube S) adı verilen gelişmiş 2.5D paketleme teknolojisini kullanacak. Bu teknoloji sayesinde birden fazla çip tek bir pakette birleştirilecek. Ayrıca, çiplerde Gate All Around (GAA) transistör mimarisi kullanılacak. Bu sayede çipler, enerji verimliliği ve yüksek performans sağlayacak.

PFN ve yapay zeka çipleri

PFN, IoT uygulamaları için derin öğrenme araştırmalarında ve geliştirmelerinde öne çıkan bir firma olarak biliniyor. Özel yazılımlar ve çeşitli müşterilere süper bilgisayar tedarik etme konusunda sahip olduğu kaynaklarla Japonya’nın en gelişmiş firmaları arasında yer alıyor. PFN, Samsung ile üreteceği AI çipleri de bu amaçlara hitap edecek.

Seri üretim 2025’te başlıyor

Samsung, daha önce 2nm çipler için seri üretime 2025’in ikinci yarısında başlayacağını açıklamıştı. PFN için üretimin de bu aralıkta başlaması bekleniyor.

Samsung’un 2nm süreciyle aldığı ilk sipariş, şirketin yarı iletken üretiminde ne kadar ileri bir seviyeye ulaştığını ve yeni nesil teknolojilere olan yatırımlarını göstermesi açısından büyük önem taşıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir