Samsung, Bangladeş’te fabrika açıyor

1

Güney Koreli elektronik devi Samsung, Bangaldeş’te üretim yapmak üzere fabrika kuracağını açıkladı. Giderek büyüyen bir pazar olan Bangladeş’te elektronik cihazlara yönelik büyük bir talep var. Samsung da bu talebe daha hızlı cevap vermek için ülkedeki yerel ortaklarla beraber kuracağı fabrikara LED TV, buzdolabı, klima ve mikrodalga fırınları üretecek.

Samsung’un Bangladeş’te üreteceği televizyonlar 55 inçten küçük 13 modeli kapsayacak. Ayrıca şirket yerel üreticilerin kendi tesislerinde ürettiği test ürünlerinden de memnun kaldı. Şimdi ise büyük bir fabrikada daha büyük ölçekli ve düşük maliyetli üretim aşamasına geçilecek.

Bangladeş’te kurulacak fabrikanın ihracat yapıp yapmayacağı şimdilik belli değil. Samsung’un ilk amacı, iç pazardaki talebe karşılık vermek. Ancak dış talebin yoğun olması halinde, Bangladeş’teki fabrikalardan da dünyaya ihracat yapılabileceği düşünülüyor.

Fabrikanın 100 milyon dolarlık maliyeti yerel üreticiler tarafından karşılanacak ancak fabrikanın tüm teknolojisini Samsung sağlayacak. Fabrikada toplam 3000 kişi çalışacak. Bangladeş hükumeti de ülkeye teknoloji trasnferi yapılması anlamına gelen bu yatırım nedeniyle memnun olduklarının altını çiziyorlar.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>