Samsung Güney Kore için özel ağ kuracak!

0

Samsung, İnternet dışındaki en büyük özel ağı Güney Kore’de kuracak. Samsung ve SK Telecom’un duyursuna göre iki dev şirket, Güney Kore’de dışarıya kapalı, dahili bir ağ kuracaklar. Böylece ülke içindeki küçük internet nesnelerinin ve akıllı evlerin, internetten gelecek saldırılara ve internet kaynaklı sorunlara takılmadan çalışması mümkün olacak. Öte yandan, ülkenin internet alt yapısı da, sadece ülke içindeki hizmet ve servislere bağlanacak bu noktaların ağır trafiği altında zarar görmeyecek.

LoRaWAN (Long Range Wide-Area Network / Uzun mesafe geniş alan ağı) olarak tanımlanan bu yeni ağ, dünyadaki en büyük özel ticari ağ olacak. LoRaWAN’ın özelliği, düşük güçle çalışabiliyor olması nedeniyle maliyetinin çok düşük olması ve bu sayede akıllı evlerle küçük internet nesnelerinin basit iletişim ihtiyaçlarına cevap verebilecek olması. Örneğin, evin kapısına birinin yaklaştığını tespit eden sensörlerin evin akıllı asistanına sinyal göndermesi için LoRaWAN ağı kullanılacak. LoRaWAN’ın yeterli olmadığı noktada ise geniş bant internet alt yapısı devreye girecek. Yani, eğer evdeki kullanıcı kapıya kimin geldiğine bakmak için video kamerayı çalıştırıp yüksek çözünürlüklü video aktarımı başlatacak olursa evin kablosuz internet ağı kullanılacak. Ya da şehir hayatını takip eden, trafiği, insan yoğunluğunu, hava durumunu analiz eden sensörler yine bu ağa bağlı olacak.

Güney Kore’de ayrıca geniş alanlı kablosuz internet erişimi imkanı veren WiMax sistemi de uzun zamandır, hem de dünyada başka bir yerde WiMax uygulaması olmadığı dönemden beri kullanılıyor ve bu sayede semtler, büyük siteler geniş bant kablosuz internet şemsiyesi altında bulunuyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>