Samsung, Intel’le otonom sürüş rekabeti için 8 milyar dolar ayırdı

0

Güney Koreli elektronik devi Samsung, otonom sürüş teknolojisi konusunda çok gerilerde kalmasına rağmen satın aldığı Mobileye ve diğer startup’lar sayesinde otonom sürüşte en önemli oyuncu durumuna yükselen Intel ile rekabet edebilmek için, 8 milyar dolarlık bir yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Otonom sürüş teknolojisinde kilit role sahip olan Mobileye ürünlerine alternarif ürünler geliştirilmesi için bir açık standart geliştirilmesine odaklanan Samsung, bu iş için 8 milyar dolarını kenara ayırmış durumda.

Mobileye, otonom araçların çevresindeki ve önündeki alanı analiz etmek için gerekli sensörleri üreten kritik bir şirket. Pek çok otonom sürüş teknolojisi şu anda Mobileye ürünlerine dayanarak çalışıyor. Öyle ki, daha önce Waymo ile işbirliği açıklayan Fiat’ın bile Mobileye nedeniyle Intel ile de iş birliği yapacağını açıklamak durumunda kalması, Mobileye’ın önemini ortaya koyuyor.

Samsung’un bu konuda elindeki koz ise geçtiğimiz yıl satın aldığı araç otomasyon sistemleri üreten ünlü Harman markası. Güney Koreli devin Harman teknolojileri ile destekleyeceği bir açık kaynak platformu sayesinde, Mobileye’ın yerine, Android’de olduğu gibi, açık kaynak standartlarına sahip yeni donanımlar ve teknolojiler geliştirmesi ve bu çözümler üzerinden otomotiv üreticileri ile ortaklıklar kurması bekleniyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>