Samsung işlemci pazarında Intel’i geçti

0

Samung, işlemci üretiminde 25 yıldır dünya lideri olan Intel’i geçerek dünya işlemci pazarının lideri konumuna yükseldi.

25 yıl sonra tahtından indi

25 yıldır geçilemeyen Intel’i 2017 yılında geri bıraktığı anlaşılan Samsung böylece dünyada işlemcileri en çok satılan üretici oldu.

2017 yılında toplam 69 milyar dolarlık işlemci satışı yapan Samsung’un yanında Intel’in işlemci satışlarından elde ettiği gelir 62.8 milyar dolarda kaldı. Intel 1992 yılından beri işlemci satışında hiç geçilememişti. O dönemdeki rakibi AMD ise Intel’le birincilik yarışını uzun süre devam ettirememiş ve Intel aradaki farkı açarak büyümeye devam etmişti.

Samsung 2018 için bulut sektörü, otomotiv ve yapay zeka alanları için yeni işlemcileri ile müşterilerinin karşısına çıkmayı planlıyor.

Öte yandan Intel PC pazarına odaklı işlemci üretim politikasını bırakalı henüz fazla zaman geçmedi ve şirket farklı sektörlerdeki yatırımları veya işbirlikleri ile gelecekteki işlemci pazarında yerini sağlamlaştırmak için adımlar atıyor. Bu yatırımların getirisini ise önümüzdeki yıllarda alması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>