Techinside Google News
Techinside Google News

Ağa bağlı cihazlar için Knox Matrix koruma kalkanı

Ağa bağlı bir cihazın güvenliği ihlal edildiğinde Knox Matrix bu cihazı ekosistemden ayrı tutarak diğer cihazların korunmasını sağlıyor
- Advertisement -

Samsung Knox Matrix platformu ile Samsung marka cihazlar, güvenilir bir ağ içinde birbirlerini korumaları için Knox Matrix tarafından destekleniyor. Herhangi bir güvenlik ihlalinde Knox Matrix bu cihazı ekosistemden ayrı tutarak diğerlerinin korunmasını sağlıyor. Bu sayede kullanıcı ne kadar cihazı ekosistemine bağlarsa, genel güvenlik de o kadar güçlü hale geliyor.

Samsung Electronics’in Samsung Knox güvenlik platformu 10 yaşında! Adını dünyanın en sıkı korunan yerlerinden birinden alan Knox, ilk olarak Dünya Mobil Kongresi’nde 2013 yılında tanıtıldı. Dünyanın her yerinden kullanıcıların mobil güvenliğinin koruma altında olduğu bu 10 senede Samsung Knox gelişerek holistik bir güvenlik platformuna dönüştü. Bu sürede milyarlarca kullanıcı ve şirketin güvenliğinde bir marka haline gelen Samsung şimdi de Knox Matrix ile cihaz güvenliğinde yeni bir dönemi başlatıyor. 

Giderek daha bağlantılı hale gelen dünyamız için güvenlik 

Knox Matrix, bir ekosisteme bağlı tüm cihazların birbirinin ve kullanıcılarının korumasını sağlayabildiği bir gelecek için Samsung’un ortaya koyduğu bir vizyonu ifade ediyor. Güvenlikle ilgili kapsamlı bir yaklaşım tanımlayan Knox Matrix’in bu bakış açısı, yaşamımızdaki bağlantılı cihaz sayısı arttıkça çok daha önemli hale gelecek. Dünyadaki birçok kullanıcı, halihazırda birbiriyle bağlantılı mobil cihazlar, TV’ler, buzdolapları, robot süpürgeler gibi birçok cihaz kullanıyor. Pazardaki 14 milyarın üzerinde bağlantılı cihaz sayısı toplam rakamın büyüklüğünü ortaya koyarken, sayının daha da artacağı öngörülüyor. Samsung, faydalarına rağmen daha fazla bağlantılı özelliğin, kötüye kullanımı yoğunlaştıracağının farkında olarak çalışmalarını sürdürüyor. Tekil cihazları koruma altına alan geleneksel güvenlik altyapısı da bu duruma ayak uyduramayacak gibi görünüyor. Bunun nedeni de aynı ekosistem içinde etki altındaki tek bir cihazın ekosistemdeki diğer cihazları da etkileme olasılığı. Knox Matrix, bu olasılığa karşı mobil telefonlar, TV’ler, elektrikli ev aletleri ve diğer birçok cihaz için çoklu cihaz güvenliğinin önünü açacak devrim niteliğinde bir konsept ortaya koyuyor. 

Akıllı bir ev akıllı kalkana dönüşüyor 

Samsung marka cihazlar, güvenilir bir ağ içinde birbirlerini korumaları için Knox Matrix tarafından destekleniyor. Herhangi bir unsurun güvenliği ihlal edildiğinde Knox Matrix bu cihazı ekosistemden ayrı tutarak diğer cihazların korunmasını sağlıyor. Cihazların genelinde bulunan Knox Matrix desteği sayesinde, akıllı bir ev, akıllı kalkana dönüşebiliyor. Bu sayede kullanıcı ne kadar cihazı ekosistemine bağlarsa, genel güvenlik de o kadar güçlü hale geliyor. Knox Matrix’in başarısını güvence altına alan üç ana özelliği bulunuyor: Trust Chain özelliği, cihazların birbirini tehditlere karşı takip edebilmesini sağlıyor. Credential Sync özelliği, cihazlar arası veri aktarımında kullanıcı bilgilerini koruma altına alırken Cross Platform SDK özelliği ise farklı işletim sistemleri (Android, Tizen ve Windows) ve platformlardan cihazları etkinleştiriyor. Bu şekilde bu sistemler de Knox Matrix’le uyumlu güvenlik standartlarıyla sisteme dahil edilirken hiper-bağlantılı bir dünyada dahi cihazların güvende kalması sağlanıyor.   Knox Matrix, bu sistemin tamamını özel bir blok zinciri içinde yöneterek, uyumlu cihazların birbirlerini ihlallere karşı denetlenmesine ve akıllı tehdit izleme ile güvenliği sağlamasına olanak tanıyor. Uygulanan bu adımlar ve eklenecek yeni özelliklerle birlikte artık kullanıcıların birden fazla bağlı cihazı güvenli ve rahat bir şekilde kullanabilmesinin sağlanması hedefleniyor. 

Yeni bir dönemi başlatan yöntem: “Birlikte daha güçlü”

Cihaz güvenliğinde yeni dönemin temellerini atmak ancak ciddi bir değerlendirme süreciyle mümkün olabiliyor. Knox Matrix emin adımlarla geliştirilirken bir yandan da karşılaşılan eşik bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. Değişen işletim sistemleri ve güvenlik standartlarına sahip birçok farklı ürün türünün tek bir sistem gibi çalışabilen sorunsuz bir ana sisteme uyarlanması gerekiyor. Cihazlar daha bağlantılı hale gelirken Samsung’un da kullanımda sadeliği sağlaması gerekiyor ve bunun için de Knox Matrix hizmetiyle kullanıcılara korumanın yanı sıra şeffaflık ve farklı seçenekler sunmak için çalışıyor. Çünkü kullanıcılar da tam koruma için kendi cihazları hakkında bilinçli kararlar verebileceklerini bilmek istiyor. Knox Matrix’in, izlenecek adımlara ilişkin öneriler sunarak, eski aygıt yazılımının kullanımı gibi potansiyel olarak güvenli olmayan durumlar konusunda kullanıcıları uyarması da söz konusu olacak. Knox Matrix’in bağlı ekosistemleri koruma gücü, akıllı telefonlar ve tabletler gibi Samsung Galaxy ürünlerinden başlayarak aşamalar halinde ortaya konacak. Knox Matrix uyumlu modeller, başlangıçta Trust Chain, Credential Sync ve Cross Platform SDK özellikleriyle birlikte 2024’ten itibaren satışa sunulacak. Güncellemelerle daha fazla özelliğin eklenmesi beklenirken iki ya da üç yıl içinde Samsung ev aletlerini ve ardından ortak cihazları kapsayacak şekilde Knox Matrix’in kapsamı genişleyecek. Yetkililer, iş ortaklarının satışa sunduğu cihazlarda uyumluluk içinse geliştirmelerin halihazırda devam ettiğini vurguluyor. 

Uçtan uca koruma ve gerçek zamanlı tehdit tespiti yapılıyor

Uzun zamandır SmartThings üzerinden farklı türde cihazların sorunsuz bir şekilde ve birlikte çalışmasını sağlayan Samsung, açık işbirliği politikalarıyla örtüşen bir biçimde, sektörden güvenilir ortaklarıyla ve güvenlik odaklı topluluklarla yakın bir biçimde çalışıyor. Bu şekilde güvenlik standartlarını belirleyerek kapsamını genişletiyor ve kusurları soruna dönüşmeden tespit ediyor. Kısacası, Samsung’da ne kadar göz aynı kontrolü yaparsa o kadar iyi sonuç alınıyor. Bu arka plan, tüm Samsung Galaxy cihazlarında güvenliğin temelini oluşturuyor. Uçtan uca koruma ve gerçek zamanlı tehdit tespitiürünlerin tüm katmanlarında yer alıyor. Yetkililere göre Knox Matrix, Samsung Knox güvenliğinin yenilikçi geçmişinin en güncel aşaması. Samsung, yakın dönemde kullanıcıların hassas bilgilerini cihazın geri kalanından ayıran ve yanlış ellere geçmesini engelleyen Knox Vault’u tanıtmıştı. Geçmişte yapılan güvenlik geliştirmeleri arasında TrustZone da bulunuyor. TrustZone, ana işletim sisteminde güvenli bir ortam oluşturarak hassas uygulamaların ve işlemlerin sıradan yazılımlardan ayrı bir yerde çalıştırılmasını sağlıyor. Bu sayede iş ve eğlence aynı cihazda bir arada bulunabiliyor. Samsung Knox ayrıca Knox Suite[1] olarak yeniden geliştirilerek dünya genelindeki işletmelere ve önemli kuruluşlara verimli bir güvenlik sistemi sunarak, cihaz filolarını kişiselleştirilebilir ve yönetimi kolay yazılım ve uçtan uca güvenlikle buluşturuyor.  

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir