Samsung Note 7, Federal Havacılık İdaresi’ni Alarma Geçirdi

0

Samsung’un son zamanlarda başı büyük dertte. Amiral gemisi olarak piyasaya sürdüğü ve pazarda en iyi Android işletim sistemli telefon olacağı düşünülen Samsung Note 7, hatalı batarya tasarımı yüzünden geri toplatılıyor. Samsung’un henüz neden olduğu belli olmayan tasarım hatası, Note 7’nin pillerinin alev almasına veya patlamasına yol açıyor.

Böyle bir batarya patlaması, eğer telefon elinizdeyse büyük zarar verebilir. Kendinize gelen zararın yanında, yakınlardaki yanıcı maddeler tutuşabilir, zehirli lityum gazını soluyabilirsiniz. Ancak, eğer içerisi oksijen doldurulmuş yüksek basınçlı bir ortamdaysanız, böyle bir patlama yalnızca sizin veya çevreniz için değil, o ortamdaki herkes ve her şey için ölümcül olacaktır.

Mesela yolcu uçağı kabinleri gibi…

ABD Federal Havacılık İdaresi yayınladığı bir bildiride, normalde uçak moduna alındığında uçaklarda kullanımına izin verilen akıllı cep telefonlarının aksine, Samsung Note 7’nin açık bırakılmasını yasakladı.

Bununla da kalmadı, yeni nesil akıllı telefon kapalı olsa dahi uçak sistemleri veya başka taşınabilir batarya sistemleri kullanılarak herhangi bir şekilde şarj edilmesi de yasaklandı. Daha bitmedi; Samsung Note 7’nin bavul içerisinde check-in’den geçirilip uçağın kargo bölümüne alınması da yasak. ABD Federal Havacılık İdaresi’ne göre, bu işin şakası yok.

Samsung’un 2,5 milyon Note 7 cihazı geri çağırması, şirkete yaklaşık 1 milyar dolar maliyet yaratacak. Şirketin güvenilirliği ise uzun zaman düşük seviyelerde seyredecek. Ancak esas önemli nokta, sivil havacılık sektörü yanında çok küçük kalan akıllı telefon sektöründe yapılan bir tek hatanın, büyük zararları olabilmesi. Sivil havacılık, petrol, kahve ve tıp sektörlerinden sonra küresel çapta dünyanın en büyük sektörlerinden biri.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>