Samsung Note 7 üretimi durduruldu

0

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, ısınma sorunu nedeniyle patlama ve yanma vakalarıyla gündeme gelen Samsung Note 7 modelinin üretimini geçici olarak durdurdu.

Güney Kore haber ajansı Yonhap, Samsung içinde ismini vermediği kaynaklara dayandırdığı haberinde, Note 7’lerin değiştirilmesi sonrası tekrar eden problemler ve gelen olumsuz raporlar nedeniyle bu kararın alındığını açıkladı.

Samsung, geçtiğimiz ay ısınma sorunu nedeniyle dünya çapında yaklaşık 2,5 milyon akıllı telefonu değişim için geri çağırmıştı. Samsung Note 7 kullanıcılarına iade etme hakkı ya da değiştirme seçeneği sunmuştu. Şirketin ana merkezi Güney Kore’de 200 bin cihaz iade edilirken 200 bin ise değiştirilmişti. Dünya çapında satılmış olan 2,4 milyon yeni modelin büyük bir kısmı değiştirilmişti.

Isınma sorunu nedeniyle son günlerde olumsuz eleştirilerin odağı olan Samsung, diğer elektronik ürünlerinden elde ettiği kazançla 2016’nın 3. çeyreğini yüzde 6’lık karla kapattı. Buna rağmen, telefonların geri çağrılmasının Samsung’a yarattığı maliyetin 1 milyar doların üzerinde olduğu sanılıyor.

Son 2 günde yine değiştirilen iki Note 7 telefon patladı. Cumartesi, ABD’nin Kentucky eyaletinde telefondan gelen dumandan rahatsızlanan bir adam hastaneye kaldırıldı. Pazar günü ise Minnesota’lı bir gencin aşırı ısınan telefondan ellerinin yandığı rapor edildi.

Bu arada telefonun güncellenmiş sorunsuz modeli Güney Kore’de gecikmeli olarak satışa çıktı, Avrupa’da ise 28 Ekim’de vitrinlerde yer alması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>