Samsung otomobil üretmeye başlıyor!

0

Güney Koreli elektronik devi Samsung, Çin’in önemli otomobil üreticisi BYD’ye ortak oluyor.

Teknoloji şirketlerinin otomotiv sektörüne yönelmesi, Samsung’u da bu konuda adım atmaya mecbur bırakmış görünüyor. Otomobillerin yakın geleceğin en önemli teknoloji platformuna dönüşeceğinin anlaşılması ve bu alana yapılan milyarlarca dolarlık yatırımlar, rekabetten geri kalmak istemeyen teknoloji firmalarını otomotiv alanına yöneltiyor.

Samsung’un Çin’de otomotiv şirketi BYD ile ortak olması ve şirketin hisselerini satın alması, BYD’nin akıllı otomobiller üretmesinin önünü açacak. Ayrıca BYD araçları Samsung telefonları ile uyumlu hale gelecek. Bu da ilk etapta Samsung’un telefon satışlarında artış anlamına gelecek. Uzun vadede ise Samsung hem Çin pazarındaki konumunu sağlama almış olacak hem de akıllı otomobil pazarından dışlanmamış olacak.

Güney Koreli devin, BYD’den ne kadar hisse aldığına dair henüz resmi bir açıklama yok ancak BYD’den sızan bilgiler, şirketin %4’ünün Güney Koreli elektronik devi tarafından satın alındığını ortaya koyuyor. Bu gelişme aynı zamanda Samsung’un artık resmen otomobil üreticisi olması anlamına geliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>