Techinside Google News
Techinside Google News

Samsung Pay nihayet ortaya çıktı

Apple'ın dijital ödeme servisi Apple Pay'e rakip olarak geliştirilen Samsung Pay, ABD'de hizmete girdi. Peki dünyanın geri kalanındaki Samsung sahipleri ödemelerini ne zaman cep telefonu ile yapabilecek?
- Advertisement -

Samsung-PayApple’ın dijital ödeme sistemi Apple Pay ortaya çıktığında piyasadaki bütün dengeleri değiştirmişti. Google’ın Android sistemi üzerinde dijital ödemeye imkan tanıyan bir servisi zaten bulunuyordu ama bunu ne Google ne de Android kullanıcıları hatırlıyordu.

Apple ise birebir görüşmelerle, ABD pazarındaki bütün büyük perakende zincirlerini, restoranları, mağazaları, alışveriş merkezlerini Apple Pay sistemini kullanmaya ikna ederek ortaya çıktı. iPhone kullanıcıları, hiçbir yerde kullanmayacakları, “yavaş yavaş büyütürüz” mantığıyla hazırlanmış bir servisle değil, aksine daha piyasaya çıkmadan iş ortaklarını belirlemiş ve ABD’deki tüm büyük mağazalara yerleşmiş bir ödeme servisiyle karşılaştı. Dolayısıyla Apple Pay ilk günden yoğun kullanılmaya başlandı.

Şimdi, yaklaşık bir sene sonra, Samsung yaptığı hatayı telafi etmek için ABD’de kendi dijital ödeme servisini hizmete soktu. Google’ın Android Pay servisinden tamamen farklı, olan servis ile kullanıcılar cep telefonlarını kredi kartı gibi kullabilecek ve bu sırada satıcıya kredi kartı bilgileri, özel mali detaylarını vermeden alışverişi tek tıkla tamamlayabilecekler. Samsung bu hamlesiyle, aynı Apple gibi, dev bir bankaya da dönüşmüş oluyor. Çünkü, yeni servisinin telefon satmakla hiçbir ilgisi bulunmuyor. Aksine milyonlarca kullanıcının hergün Samsung Pay servisi ile alışveriş yapmasını ve bu alışverişlerden komisyon almayı umut ediyor. Bu da Samsung’un kasasına her gün akacak milyonlarca dolar anlamına geliyor.

Samsung’un sisteminde NFC, parmak izi ve dijital onay adımları kullanılıyor. Böylece kredi kartı bilgileri satıcıya asla ulaşmıyor. Özellikle online alışveriş yaparken, bu detay kullanıcıları çok endişelendiriyor ve elbette endişelenmekte haksız da değiller.

Samsung kendi ödeme servisini hizmete açmak için Şubat ayında ABD’de dijital ödeme sistemleri konusunda ürünler sunan LoopPay’ı satın almıştı. Yeni tanıtılan Samsung Pay servisinin eski LoopPay çözümleri üzerine kurulduğunu da tahmin edebilirsiniz.

Samsung’un şimdiki hedeki Pay servisini Avrupa’ya ulaştırmak ancak bunun için bir tarih değil. Servisin Türkiye’deki geleceği de Samsung’un Avrupa planları ile bağlantılı olacak. Bakalım, Samsung kullanıcıları cep telefonlarını bir ödeme aracı olarak kullanmaya, Apple kullanıcıları kadar hevesli olacaklar mı?

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir