Samsung ve Sony bu lenslerin peşinde!

1

Mobil ve giyilebilir teknolojiler alanında sıra kontak lenslere geldi. Google’ın Glass ürünü ve diğer akıllı gözlükler insanların yüzünde “cyborg” görüntüsü oluşturup tepki toplayınca teknoloji firmaları gözlük adımını atlayıp doğrudan kontak lenslere odaklanmaya başladılar.

Google’ın akıllı kontak lens patenti aldığının ortaya çıkmasının ardından şimdi de Samsung ve Sony’nin konta lens patentleri ortaya çıktı. İki teknoloji devinin, akıllı kontak lenslerin fotoğraf ve video çekebilmesini sağlayacak patentler aldığı anlaşıldı.

Sony’nin patentine göre, kullanıcının belirli bir paternde göz kırpması halinde akıllı kontak lensin fotoğraf veya video çekimi yapması mümkün olacak. Ayrıca, kontak lens üzerindeki mikro kameranın göz bebeğinin hareketi nedeniyle görüntülerde blur efektinin oluşmaması için Sony’nin geliştirdiği özel bir algoritma da patentte yer alıyor.

Hem Sony’nin hem de Samsung’un patentlerinde, kontak lenslerin üzerinde minik bir ekran da yer alıyor. Böylece kullanıcılar çektikleri fotoğraf ve videoları lens üzerindeki ekrandan tekrar izleyebilirken internette sörf yapmak, dizi/film seyretmek gibi imkanlara da sahip olacaklar.

Yine de patentlerin alınmış olması bu ürünlerin piyasaya çıkmasını garanti etmiyor. Üreticilerin bu lensleri geliştirebilmesi için hala yıllar var. Ayrıca Google Glass konusunda sosyal hayatta yaşanan büyük tepkinin lens takanlar için de gündeme gelebileceği endişesi var. Gece kulübü, spor salonu, bar, sinema gibi sosyal alanların girişine, akıllı kontak lensleri tanıyan özel dijital tarayıcılar yerleştirilmesi gündeme gelebilir zira fotoğraf ve video çekebilen lenslerin varlığı sosyal yaşamda mahremiyet konusunda büyük “paranoyaların” yaşanmasına sebep verebilecek.

 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>