Samsung üç aylık kazancı ile son sekiz yılın gerisinde kaldı

Samsung Knox Matrix ile cihaz güvenliğinde yeni bir dönem başlatıyor

Samsung Electronics’in üç aylık kazancı, zayıflayan küresel ekonominin bellek yongası fiyatlarını düşürmesi ve elektronik cihazlara olan talebi azaltmasıyla sekiz yılın en düşük seviyesine geriledi.

Analistler, Samsung’un Ekim-Aralık faaliyet karının muhtemelen yüzde 69 düşerek 13.87 trilyon won’dan 4.3 trilyon won’a (3.37 milyar dolara) düştüğünü açıklamasının ardından, dünyanın en büyük bellek yongası, akıllı telefon ve TV üreticisinin karının bu çeyrekte yeniden daralmasının beklendiğini söylediler.

Bu, Samsung’un (SSNLF) 2014’ün üçüncü çeyreğinden bu yana en düşük üç aylık karı oldu ve daha tutarlı bir şekilde doğru olan analistlerin tahminlerine göre ağırlıklandırılan 5.9 trilyon wonluk Refinitiv SmartEstimate’in altında kaldı.

BNK Investment & Securities analisti Lee Min-hee, “Samsung’un tüm işletmeleri zor zamanlar geçirdi, ancak özellikle çipler ve mobil” dedi. Samsung, kısa bir ön kazanç açıklamasında, üç aylık gelirin bir önceki yılın aynı dönemine göre muhtemelen yüzde 9 düşerek 70 trilyon wona düştüğünü söyledi. Piyasa değerine göre Asya’nın en büyük dördüncü şirketi, bu ayın sonlarında ayrıntılı kazançlarını açıklayacak. Artan küresel faiz oranları ve yaşam maliyeti, Samsung’un ürettiği akıllı telefonlara ve diğer cihazlara ve ayrıca Apple (AAPL) dahil rakiplerine tedarik ettiği yarı iletkenlere olan talebi azalttı.

Samsung yaptığı açıklamada, “Bellek işinde, dördüncü çeyrek talebindeki düşüş, müşterilerin mali durumu daha da sıkılaştırma çabalarında stokları ayarlamasıyla beklenenden daha fazlaydı” dedi.

Samsung, uzun süren makroekonomik sorunlardan kaynaklanan zayıf talep nedeniyle akıllı telefon satışlarının ve gelirinin düşmesi nedeniyle dördüncü çeyrekte mobil işinin kârının düştüğünü de sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz