Samsung ürün tasarım aşamasındaki sırrını açıkladı

0

Samsung, beyaz eşya geliştirirken gerçek insan yaşamına değer katmak için insan odaklı uzmanlardan oluşan HOLMES ekibini tanıttı.

Teknolojik ürünlerin tasarımı konusunda örnek oluşturacak bir hikayeye sahip olan Holmes ekibi adını müthiş gözlemler yapabilme ve çarpıcı sonuçlara varabilme yeteneğiyle ünlü Sherlock Holmes’dan alıyor. Ekip, gerçek bir evi taklit eden bir laboratuvarda çalışmalarını sürdürüyor.

Duvarları termal görüntü kameraları ve sensörlerle kaplı laboratuvarda, araştırmacılar kendi varlıklarını kamufle eden özel bir kamera aracılığıyla denekleri gözlemliyorlar. Böylece, katılımcıların kendilerini mümkün olduğunca rahat ve evlerinde hissetmeleri sağlanıyor.

Samsung Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği Satış ve Pazarlama Direktörü Mert Gürsoy, “Samsung’un oluşturduğu HOLMES ekibi, birçok etkeni hesaba katarak etkin bir büyük veri analizi sunmak için çalışıyor. Ekip, her bir tüketici elektroniği ürününü pazara sunulmadan önce on binlerce deneyden geçiriyor. AddWash teknolojisi de aylar süren çalışmalar ve büyük veri analizinden sonra tüketicilerin beğenisine sunulacak tasarıma kavuştu” dedi.

AddWash için 10 bin testten elde edilen veriler analiz edildi

AddWash akıllı kapak teknolojisinin geliştirme sürecinde 10 bin testten elde edilen veriler toplanarak, analiz edildi. Tüketicilerin psikolojisi ve davranışları üzerine elde edilen bulgular AddWash’un ergonomik tasarımına öncülük etti.

Bu doğrultuda AddWash’un ergonomik tasarımı,tüketicinin makine kapağına eğildiğinde belinde oluşan baskıyı %70 azaltıyor ve her seferinde makinenin ana kapağını açmak için eğilmek yerine pencereyi kullanmalarına imkân vererek omurga zorlanmalarını %40.8 oranında düşürüyor.
Ayrıca HOLMES ekibi en doğru tasarıma karar vermek için, ortalama bir yetişkin ya da çocuğun AddWash kapağını açmak için ne kadar efor harcadığını ölçtü. Bu ölçüm sonucunda Samsung, yetişkinlerin kolayca açabildiği ama çocukların açamadığı kapak mekanizmasını üretti. Giysilerin kolayca sığabildiği ve çocuğu ya da evcil hayvanı olan aileleri endişelendirmeyecek şekilde kapağın doğru biçim ve boyutta olduğundan emin olundu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>