Samsung ve Huawei savaşında kılıçlar çekildi!

0

Çinli Huawei’nin, Koreli Samsung’u, Huawei’ye ait 4G patentleri konusunda dava etmesinin ardından şimdi de Samsung benzer bir patent davası açmaya hazırlanıyor. Samsung, ona ait patentlerin Huawei tarafından izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle Çin’de dava açıyor. Samsung’un dava açmak için kendi ana vatanı Güney Kore’yi değil de Çin’i tercih etmesi, iddialarının çok güçlü olduğuna dair bir gövde gösterisi olarak kabul ediliyor. Bu hamle ile birlikte, Samsung ve Huawei arasında, tüm dünyaya yayılacak büyük bir soğuk savaş da resmen başlamış bulunuyor.

Huawei, kendi açtığı davada Samsung’tan para talebinde bulunmamış, bunun yerine Samsung’un bazı patentlerini ücretsiz olarak kullanma hakkı istemişti. Samsung’un davası hakkında henüz detaylar ortaya çıkmış değil ama Güney Koreli şirketin de benzer bir talepte bulunacağı düşünülüyor.

İşin bir diğer ayağı ise, bu patent savaşlarının iki şirket için de reklam imkanı yaratması. Apple’ın Samsung’a açtığı ve yıllarca devam eden patent davaları Samsung’un işine yaramış ve çoğu kullanıcının gözünde, Samsung’un Apple’ın iPhone’ları ayarında telefonlar ürettiği algısı oluşmuştu. Şimdi Huawei’nin de kendini Samsung’la yanyana konumlandırarak dünyaya açılan telefonlarına avantaj kazandırmaya çalıştığı düşünülüyor.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>