Samsung vergi muafiyeti alabilir

0

Samsung vergi muafiyeti

ABD’de yeni tesis için Samsung vergi muafiyeti elde edebilir. Bu vergi muafiyetinin yaklaşık 1 milyar dolara yakın olabileceği konuşuluyor.

Samsung vergi muafiyeti kapsamına alınabilir

Teknoloji devleri, yatırım yapacakları ülkelerde çeşitli teşviklerden yararlanmak istiyor. Bunun için tesis kuruluş sürecinde kıyasıya bir rekabet yaşanıyor.

ABD’de yeni bir tesis kurmayı planlayan Samsung, bunun için 10 milyar dolarlık tesis ve 7 milyar dolarlık yenileme projesine imza atacak. Ancak bu çalışmalar öncesinde Samsung rekabeti kızıştırarak mali açıdan kendisine fayda sağlamak istiyor.

Samsung, ABD’de kendisi için en iyi teşviki veren eyalette bu tesis kurulumunu yapacağını duyurdu. Şu anda Samsung ile Texas eyaleti arasında görüşmelerde önemli bir yol alındı. Eğer samsun toplamda 17 milyar dolarlık yatırımını Texas’ta yaparak yaklaşık 1800 yeni iş imkanı doğacak. Bunun için Texas eyaleti de Samsung’a 806 milyon dolarlık vergi muafiyeti sağlayacak. 2021 yılı bitmeden önce tesisin inşasına başlanması ve 2023’te tesislerin üretime geçmesi hedefleniyor.

Samsung, 1997’de Austin’de işlemci üretim fabrikası kurmuş ve 2010’da döküm siparişleri almaya başlamıştı. Samsung ABD’deki en büyük yatırımcılar arasında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>