Techinside Google News
Techinside Google News

Samsung’dan elektrikli otomobiller için kritik adım

Samsung'un yan kuruluşlarından Samsung SDI, Avusturyalı batarya üreticisi Magna International'ın batarya üretim birimini satın aldı.
- Advertisement -

SamsungSDIElektrikli otomobillerin oluşturduğu yeni ekosistem önemli satın almalarla karşılaşmamıza neden oluyor. Bunun son örneklerinden biri Samsung’dan geldi. Grubun batarya üretiminden sorumlu şirketi Samsung SDI, Avusturya merkezli Magna International‘ın aynı alanda çalışan birimini satın aldığını duyurdu.

1961’de kurulan Magna International, son yıllarda yaptığı çalışmalarla özellikle elektrikli otomobillerde kullanılan bataryaların üretimindeki etkisiyle adından söz ettirmişti. Aralarında Türkiye’nin de olduğu 28 ülkede faaliyet gösteren şirket, 2013 sonunda Kocaeli’nde açtığı fabrikayla da gündeme gelmişti.

Samsung SDI tarafından satın alınmasından önce de hareketli bir dönem geçiren şirket, sadece birkaç hafta önce Philips & Lite-On Digital Solutions’ı (PLDS) bünyesine katmıştı. Samsung’un satın aldığı kısım ise şirketin tamamı değil, batarya üretim kısmı.

Samsung & Tesla rekabetine doğru

Samsung SDI tarafından yapılan bu satınalma, aynı zamanda bu alanın önemli oyuncularından olan Tesla’yı da doğrudan ilgilendiriyor. Yaklaşan elektrikli otomobil çağıyla birlikte üretim hacimlerinin ciddi miktarda artması bekleniyor.

B3 ve IHS tarafından yapılan araştırmalara göre global elektrikli araç pazarının, hibrit modeller ile plug-in hibrit modeller de dahil 2014’te 2.1 milyon adet olduğu görülüyor. Aynı araştırmalar, 2020’de ise bu sayının 7.7 milyon adede çıkacağını öngörüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir