Samsung’un elektrikli araç batarya fabrikası soruşturuluyor

Samsung elektrikli araç batarya
Samsung elektrikli araç batarya

Macaristan’daki Samsung’un elektrikli araç batarya fabrikası için soruşturma devam ediyor. Avrupa Birliği soruşturmaya devam ediyor.

Samsung’un elektrikli araç batarya fabrikası inceleniyor

Bu yılın başlarında Samsung, Macaristan’daki elektrikli araç batarya fabrikası 849 milyon dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Bu fabrika için soruşturma devam ediyor.

AB rekabet otoriteleri, Macaristan’ın davasını desteklemek için yeni veriler sunmasının ardından, Güney Koreli üretici Samsung SDI Co Ltd’nin elektrikli araç batarya tesisine Macaristan devlet yardımına ilişkin yaklaşık iki yıllık bir soruşturmayı uzattı.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung Electronics Co Ltd’nin bir yan kuruluşu olan Samsung SDI, 2018 yılında Macaristan fabrikasında üretime başladı ve yılda 50.000 elektrikli araç için batarya üretti. Avrupa Komisyonu, Macaristan’ın 128.5 milyon dolar devlet yardımı sağlama planlarının rekabet kurallarına uygun olup olmadığını belirlemek için Ekim 2019’da bir soruşturma başlattı.

Komisyon, “Macaristan şimdi, Samsung’un AB dışındaki başka bir yerde bir yatırım sübvansiyonundan ve vergi muafiyetinden yararlanabileceğini ve bunun Macaristan’a kıyasla diğer yerin yaşayabilirliğini artıracağını savunuyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz