Samsung’un patronunu tutukladılar

0

Güney Kore’de, dev şirketlere kadar uzayan siyasi kriz, Samsung’un patronunun tutuklanmasıyla yeni bir düzeye ulaştı.

Güney Kore’de savcıların, ülkenin başakının iş adamlarından rüşvet talep ettiği suçlamasıyla başlattığı soruşturma geçen yılın sonunda Samsung’a kadar uzanmıştı.

Samsung’un defakto başkanı kabul edilen, şirketin kurucusunun torunu Lee Jae-yong, savcıların soruşturması ve mahkemede görülen davaların sonucunda, şirket adına menfaat edinmek amacıyla ülkenin başkanına rüşvet vermek suçlamasıyla tutuklandı.

Tutuklu yargılanacak

Daha önce tutuklamanın gerekli olmadığına hüküm veren mahkeme, ortaya çıkan yeni dellilerin ışığında tutuklamanın gerekli olduğuna karar vererek, ünlü iş adamının dava boyunca hapsedilmesine karar verdi.

Şirketin resmi başkanı olan, Lee Jae-yong’un babası, geçirdiği ağır hastalık sonrasında şirketi yönetemeyecek durumda ve hastanede olduğu için, tüm kararları oğlu Lee Jae-yong alıyor ve imzalıyor.

Savcılar Lee Jae-yong’un, Güney Kore Başkanı’nın kurduğu vakfa yaptığı 37 milyon dolarlık bağışı rüşvet olarak niteliyorlar ve bunun karşılığında başkandan şirket adına önemli avantajlar talep ettiklerini dile getiriyorlar. Elbette bu davanın sonucunda sadece Samsung başkanı değil, pek çok büyük Güney Kore şirketinin yöneticileri ve Güney Kore devleti başkanının mahkum olması söz konusu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>