San Francisco robotlara vergi koymaya hazırlanıyor

0

ABD’de robotların insanları işsiz bırakma korkusu hızla yayılıyor. Obama yönetimi bu konuda önemli araştırma raporları hazırlamışken Trump yönetiminin “önümüzdeki 50-100 yıl içinde gündemimize almayı planlamıyoruz,” diyerek ciddiye almadığı konuyu San Francisco yönetimi ciddiye aldı.

Robotlar yüzünden işsiz kalan veya kalacak insanlara sosyal güvence sağlamak hedefiyle yola çıkan San Francisco yönetimi, iş yerinde veya şirketinde robot kullanan işletmelere robot vergisi koymak için hazırlıklara başladığını duyurdu.

Birkaç ay önce Bill Gates’in önerisi olarak medyada yer bulan bu uygulama, işlerinde robot kullanan firmaların aynı insan çalıştırıyormuş gibi vergi ve hatta sosyal güvenlik primi ödemesi gerektiğini aksi halde vergi ve sosyal güvenlik sisteminin çökeceğini dile getirmişti.

7/24 sipariş teslim eden robotlar

San Franciso şu anda ABD’de robotlaşmanın en yoğun göründüğü eyalet konumunda bulunuyor. Teknoloji firmalarına ev sahipliği yapan eyalette Yelp’in Eat24 gibi bazı dev restoran/mağazalar zincirleri evlere 7/24 servis yapan “kaldırım robotlarını” kullanmaya başladılar. Bu robotlar restorandan aldıkları sipariş torbalarını kaldırımları takip ederek müşterinin evine kadar götürüp tekrar restorana dönebiliyor. Ayrıca hamburger, pizza yapan, sipariş alan, kahve hazırlayan ya da marketlerde rafları dizen, kolileri taşıyan robotlar hızla yaygınlaşırken orta vadede sürücüsüz otomobiller nedeniyle taksi şoförlerinin işlerini kaybetmesi riski bulunuyor.

San Franciso yönetimine göre robotlardan toplanacak vergilerle yine robotlar nedeniyle işini kaybetmiş olan insanlara sosyal güvenlik ödemesi yapmak veya onları yeni işlere yerleştirmek için özel programlar uygulamak mümkün olacak.

Trump yönetimi konuyu ciddiye almadığını açıkça ifade etse de  araştırma şirketi PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından yapılan araştırma 2030’a geldiğimizde, yani sadece 13 sene sonra, ABD’deki iş pozisyonlarının %38’inin insanlara ihtiyaç duymayacağını ortaya koyuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>