Techinside Google News
Techinside Google News

Sanal algoritma marketi açıldı

Algorithmia isimli özel bir online mecra, bünyesindeki yüzlerce algoritmayı satışa sundu.
- Advertisement -

algorithmiaAlgoritmalar bizlerin sanal dünyada var olmasını sağlayan yegane olgulardan bir tanesi. Google, hazırladığı algoritmalar sayesinde doğru ve başarılı arama sonuçlarını sunabilirken, Facebook ise geliştirdiği farklı algoritma örnekleri ile hangi içerikleri daha çok görebileceğimize karar veriyor. Netflix üyeleri de film önerileri için yine şirketin yazdığı algoritmalar üzerinden işlem yapıyor.

Bundan yaklaşık iki sene önce kurulan Algorithmia adlı bir sanal algoritma uygulama dükkanı, bünyesinde 800’den fazla algoritma barındırıyor ve ihtiyacı olanlara doğru çözümü vaat ediyor. Görsel ya da duysal işlemlerde ve bilgisayar temelli geliştirme süreçlerinde kullanılabilinen bu algoritmalar ise deneyimli eller tarafından hayata geçirilmiş.

Algorithmia adlı algoritma mağazasında paylaşılan içerikler konusunda uzman akademisyenler tarafından hazırlanmış. Burada akademisyenler tarafından paylaşılabilen ya da belli bir ücret karşılığında kullanıma açılan algoritmalar sayesinde geliştiriciler ve veri işlem sorumluları çok daha kısa sürede, başarılı işlere imza atabilecek. Örneğin sunulan içeriklerden bir tanesi sayesinde bir konuşmayı yazılı metne çevirmek mümkün.

Şimdilik kapalı beta aşamasında olan Algorithmia’da öğrenciler, akademisyenler ve bazı iş adamları ciddi bir temel yaratmak için uğraşıyor. Dükkan, Madrona Venture Group üzerinden toplamda 2.4 milyon dolarlık bir yatırım da almış. Diğer yatırımcılar arasında ise Rakuten Ventures ve Oren Etzioni (Allen Instittue CEO’su) bulunuyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir