Sanal duvar ile sınır güvenliği sağlanacak

0

Sanal duvar ile sınır güvenliği

Sanal gerçeklik temelli teknoloji sayesinde, sanal duvar ile sınır güvenliği sağlanacak. Sınırdan geçen unsurlar, bu sanal duvar ile tespit edilecek.

Sanal duvar ile sınır güvenliği nasıl sağlanıyor?

Oyunlar ile hayatımıza giriş yapan sanal gerçeklik teknolojisi, birçok alanda büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu alanlar arasında, artık ülkelerin sınır güvenliğini sağlama konusunun da yer aldığını söyleyebiliriz.

2017’da yılında Facebook’tan ayrılan Plamer Lucky, sanal gerçekliği ve yapay zeka birlikte kullanan bir sistem üzerinde çalışıyor. Bu sistem, ülkelerin sınır güvenliğini sağlamayı daha kolay hale getirecek.

Sınır sistemine kurulan kameralar ve sensörlerle sanal bir duvar oluşturulacak. Bu duvardan geçen insan ve hayvan unsurları ise yapay zeka aracılığıyla tespit edilip güvenlik ekiplerine bildirilecek. Böylelikle sınır güvenliği en üst düzeye çıkarılacak, izinsiz ve kaçak girişler önlenecek.

Proje, ABD ile Meksika sınır güvenliğini sağlamak için kullanılacak 5 yıl boyunca bu sistemin takibi ve bakımı yapılacak. Yaklaşık 200 milyon dolarlık yatırım alan girişimin, diğer ülkeler tarafından da ilgi göreceği tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>