Sanal gerçeklik cihazı pazarında Çin atak yapıyor

0

Sanal gerçeklik cihazı pazarı

Sanal gerçeklik cihazı pazarında Çin, 2026 yılına kadar ulaşacağı 25 milyondan fazla cihaz ile sektörde önemli bir atak yapıyor.

Pekin’de Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı liderliğindeki beş bakanlık tarafından sanal gerçeklik, ülkenin 14. beş yıllık planı kapsamında dijital ekonomi için kilit bir endüstri olarak sınıflandırıldı.

Araştırma firması IDC, Çin’in bu yılın ilk yarısında yarım milyondan fazla sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik cihazı sevk ettiğini söyledi. Plan ayrıca, bakanlıkların donanım ve yazılım satışlarını içerdiğini söylediği sektörün toplam değerini 350 milyar yuan’ın üzerine çıkarma hedefini de içeriyor.

Çin’in 2026 yılına kadar 100 çekirdek şirketi beslemesi ve sektör için 10 kamu hizmeti platformu oluşturması gerekeceği de belirtildi.

Devlet destekli bir düşünce kuruluşu olan Çin Bilgi ve İletişim Akademisi, Salı günü Çin’in eylem planı için motivasyonunun, sanal gerçekliği önemli bir endüstri olarak tanımlayan ABD ve Güney Kore hükümetleri bağlamında görülmesi gerektiğini söyleyen bir rapor yayınladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>