Techinside Google News
Techinside Google News

Sanal gerçeklikte artık koku da alabileceğiz!

Sanal gerçeklik kullanıcıları, yakında sanal dünyada karşılaştıkları nesnelerin ve çevrenin kokusunu alabilecekler
- Advertisement -

Sanal gerçeklik kullanıcıları, yakında koku deneyimine sahip olabilecekler, küçük ölçekli bir cihaz sayesinde sanal dünyada karşılaştıkları nesnelerin ve çevrenin kokusunu alabilecekler.

Hong Kong Şehir Üniversitesi, Beihang Üniversitesi ve Shandong Üniversitesi’nden bir mühendis ekibi tarafından oluşturulan cihazın iki modeli bulunuyor. İki adet tasarımı olan sanal gerçeklik gözlüklerine takılabilecek olan ve koku alınabilecek teknolojide iki adet tasarımı gerçekleştirildi. İlk tasarım yara bandına benzeyen ve kullanıcının burnunun altına oturan ve koku yayan iki kese bulunuyor. İkincisi ise, daha geniş bir koku yelpazesine sahip yumuşak bir yüz maskesi şeklindedir. Her ikiside kokular, ısı ile tetiklenen parfüm infüze edilmiş parafini tutan cihazlarla küçük bir ısıtma reaksiyonu kullanılarak salınıyor.

Bir VR deneyimi sırasında kokuları taklit etmek için başka tasarımlar olsa da, birçoğu şişelerin veya aerosollerin yeniden doldurulmasını gerektiriyor. Küçük ölçekli, yumuşak ve giyilebilir olarak oluşturulan yeni tasarımlarla ekip, kullanımı kolay ve ortalığı kirletmeyen cihazlarıyla pazardaki bir boşluğu kapatmayı umuyor.

Her iki tasarım da bir dizi gönüllü üzerinde test edildi ve başarılı sonuçlar alınıyor. Katılımcılar, ortalama olarak kokunun 1,44 saniye içinde tanımlandığını söylüyor. Ekip, kokunun salınımını bir VR oyunu veya deneyimindeki belirli senaryolarla uyumlu hale getirmek için çalışacağını söylüyor.

Aynı zamanda, VR teknolojilerindeki son gelişmeler, insanlar için sınırda bir sosyal platform sağlamak için kusursuz bir 3D sanal dünyanın yaratılmasını hızlandırıyor. Ve 4D film izleme, koku mesajı iletimi, tıbbi tedavi, insan duygu kontrolü ve VR/AR tabanlı çevrimiçi öğretimdeki temsili gösteriler, eğlence, eğitim, insan makine arayüzleri vb. dahil olmak üzere çeşitli pratik uygulamalarda yumuşak koku alma arayüzünün büyük potansiyelini kanıtlıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir