Sanal gerçeklik direksiyon başına geçiyor

3

Mini_AugmentedSensör ve kameralarla kendi kendine gidebilen otomobiller üzerine bugüne kadar sizlere pek çok yazı hazırladık. Ancak bu döneme geçiş için biraz zaman gerekmekle birlikte bir ara dönemin işaretleri de yok değil.

MINI’nın yeni konsept çalışması, direksiyon başındaki kişilerin hem daha güvenli bir sürüş yapmasını hem de yoldayken hayatın diğer alanlarından uzak kalmamasını sağlıyor. Fiziksel olarak sadece bir çeşit güneş gözlüğünden ibaret olan sistem, taktığınızda farklı bir dünyanın kapılarını açıyor.

Tasarım olarak bugüne kadarki en kullanılabilir sanal gerçeklik ürünlerinden biri olarak tanımlayabileceğimiz MINI Augmented Vision isimli çalışma şimdilik bir konsept.

Mini_sanalgerceklikgozluguSistem, otomobilin ön camını ve içini size özel detaylarla zenginleştirebiliyor. Örneğin çalışma masanızda bulunan köpeğinizin fotoğrafı torpidonun hemen üzerinde görüntülenebiliyor. Aracın ön camı ise hız bilgileri dışında yolda ilerlerken yakındaki otoparklar, kafeler gibi işinize yarayabilecek yerleri siz daha oraya varmadan işaret edebiliyor.

MINI, bu sistemi kısa vadede sunmayı planlamıyor. Ancak yakın gelecekte bir otomobil aksesuvarı olarak sanal gerçeklik gözlüğü opsiyonunun fiyat listelerine eklenmesi şaşırtıcı olmayacak.

Yorumlar

  1. Sanal değil Arttırılmış gerçeklik..

  2. Mini, sürücüye gözlük taktırmak yerine öncamına yansıtsa, ön camı sanal ekran gibi kullandırtsa bence asıl fenomen o zaman olur.

  3. Bu BMW lerde zaten var: Head-Up Display

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>