Sanal gerçeklik gözlüğü taktı ve öldü

0

Sanal gerçeklik gözlükleri konusunda en büyük endişelerden biri Rusya’da gerçek oldu.

VR gözlükleri ile ev/oda içinde dolaşmanın çok ciddi yaralanma hatta ölüm tehlikesi doğurabileceğine dair endişeler, ne yazık ki sanal gerçeklik teknolojisinin en zayıf noktasını oluşturuyor. VR gözlükleri geliştiren firmalar, kullanıcıların ev içinde dolaşırken etraftaki nesnelere çarpmasını engelleyebilecek bir yöntem geliştiremedikleri için sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanıcıları hareket ettiklerine ağır bir yaralanma riski taşıyorlar.

Oyun oynamak isterken öldü

Bu risk şimdi Rusya’da gerçekleşti ve bir kullanıcı evin içinde sanal gerçeklik gözlüğü ile hareket ederken odadaki cam masaya çarpıp masanın üzerine düştü. Ne yazık ki, kırılan cam parçalarından biri kullanıcının bedenine saplandı ve aldığı ölümcül yara sonrasında kullanıcıyı kurtarmak mümkün olmadı. Böylece sanal gerçeklik teknolojisi, ilk kurbanını almış oldu.

Kullanıcının en güvenli olduğunu düşündüğü yerde, evinde gerçekleşen bu kaza VR teknolojisinin tehlikelerini yeniden gündeme taşıyacak gibi görünüyor. Kullanıcıların yaşadığı risklerin içinde, sanal gerçeklik dünyasında “kılıç sallamak, tekme atmak” gibi aksiyonlar sırasında ellerini, kollarını, ayaklarını odadaki eşyalara çarparak kırmak, yaralanmak, sakat kalmak gibi tehlikeler de yer alıyor. Daha önce bu tür ufak kazalar yaşanmıştı ancak ölümle sonuçlanan bir kaza ilk defa yaşanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>