Techinside Google News
Techinside Google News

Sanal gerçeklik her alana yayılacak

Sony ve HTC gibi isimlerin katıldığı bir röportajda, VR setlerin oyun dünyasının ötesine geçeceği ve çok farklı alanlarda işe yarayacağı dile getirildi.
- Advertisement -
<> on September 5, 2014 in Berlin, Germany.
<> on September 5, 2014 in Berlin, Germany.

VR setlerin piyasaya çıkış süreci hızlanırken, farklı şirketlerden önemli açıklamalar geliyor. Claude Zellwager (HTC), Dr. Richard Marks (Sony), Paul Raphael (Felix – Paul Studios)’un katılım gösterdiği bir toplantıda, VR, yani sanal gerçeklik cihazlarının sadece oyun dünyası ile sınırlı kalmayacağı belirtildi. Uzmanlara göre ilerleyen yıllar sanal gerçeklik için pek çok ilke gebe.

HTC’den Zellweger, VR dünyası için farklı içerik araçları düşündüklerini, ilk aşamada 360 derece videoları hedef alacaklarını belirtti. Paul Raphael’e göre bu teknoloji bir sanatçı için dudak uçuklatıcı bir deneyim sunacak. Ayrıca insanlar sadece oyun için değil, film ve TV için de içeriklere merhaba diyebilecek.

Dr. Marks olaya başka bir boyuttan yaklaşıyor, VR teknolojisi ile kullanıcıların sandıklarının aksine yalnız olmayacaklarını, bir yüze dokunabilecek kadar gerçekçi tecrübeler yaşayacaklarını iddia ediyor.

Facebook tarafından satın alınan Oculus VR için de konuşan Zellweger, bu alanda her türlü firma için yeterli miktarda boş alan var, diyor. Bu arada Dr. Marks, farklı alanlarda da çalışılabileceği, oyun dünyası dışında eğitim, emlak ve benzeri nice olasılık var, dedi. NASA ile de çalıştıklarının altını çizen isim gelecekten bir hayli umutlu olduklarını ekledi.

Son olarak sözü alan Zellweger, kötü VR ürünlerinin de çıkabileceğine dikkat çekti. HTC yetkilisi, çok sayıda başarısız VR içeriği ile muhakkak karşılaşacaklarını ekledi. Sanal gerçekliğin halen büyük bir deneme tahtası olduğunun altını çizen isim, bunun farklı tecrübeler adına ise önemli olduğundan bahsetti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir