Sanal gerçeklik gözlükleri ile Web’de sörf yapabilecek miyiz?

0

browser1-1

Sanal gerçeklik gözlükleri, 2016’nın ilk çeyreğinde piyasada olacak. HTC’nin Vive gözlükleri Steam üzerinde VR oyunları oynamak isteyenleri hedeflerken, Facebook’un sanal gerçeklik gözlüğü Oculus da geliştirici sürümü ile yıllardır oyun piyasasında çoktan kazandığı güçlü yeri korumak için Vive ile rekabet edecek.

Fakat, 2016’nın ilk çeyreğinde piyasaya sunulacak sanal gerçeklik gözlükleri aynı zamanda Web’de sörf yapmak için de önemli bir araç olacak. Facebook’un şimdiden, 3D web sörf teknolojisi üzerinde çalıştığını biliyoruz. Üstelik sadece sanal gerçeklik gözlükleri değil, arttırılmış gerçeklik gözlükleri de Web’de sörf için kullanılacak. Yani Google’ın arttırılmış gerçeklik gözlüğü Glass gibi ürünlerle de Web’de 3D sanal sörf mümkün olacak.

Elbette, bu yeni teknoloji için özel web tarayıcıları da gerekecek. Zspace’in geliştirdiği zBrowser de bu tarayıcıların ilk örnekleri arasında yer alıyor. Yeni tarayıcı VR ve AR gözlükleri ile çalışıyor. Ancak kullanıcının özel bir stylus kullanması da gerekiyor. Böylece imleci kontrol etmek mümkün oluyor. Tabi, özel VR eldivenleri veya yüzükleri de bu iş için uygun olacak.

Facebook’un kurucusu Zuckerberg’in de VR Web sörfüne büyük önem verdiğini biliyoruz. Oculus Rift’i satın almak için ödediği milyar dolarlar da bu ilginin en büyük ispatı. Ayrıca, Zuckerberg yeni yıl için yayınladığı blog yazısında, 2016’da hayata geçirmek istediği kişisel yapay zeka asistanını, ofiste Oculus ile çalışacak şekilde dizayn etmek istediğini de vurgulamıştı. Böylece Facebook’a dair devasa verileri Oculus gözlükleri yardımıyla, özel tarayıcıların ve görselize edilmiş verilerin içine girerek incelemek mümkün olacak.

Elbette bu teknoloji sadece Zuckerberg’e özel bir mucize olarak kalmayacak. Kısa süre sonra herkesin kullanımına açılacak. İş adamları, şirketlerine, projelerine dair raporların görselize edilmiş 3D sunumlarına VR/AR gözlükleri ile ulaşabilecekler. Facebook’ta gezinen kullanıcılar yine VR gözlüklerini kullanarak Facebook’un özel VR versiyonu içinde dolaşabilecekler. zBrowser gibi web tarayıcıları sayesinde, VR/AR gözlükleri kullananlar artık Web’in tam içine girecekler ve interneti “karşıdan seyretmek” yerine içeriden fethedecekler.

2016, teknolojide büyük değişimlerin başlangıç yılı olacak gibi görünüyor.

Hakkı Alkan

TechInside.com'un kurucusu olarak ekipte yer alan Hakkı Alkan, girişimcilik, dijital dönüşüm ve strateji konularında içerikler üretiyor. Kurucusu ve yöneticisi olduğu diğer şirketler; ShiftDelete, Sosyopat, Pembe Teknoloji.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>