Şanghay akıllı araç verilerini düzenleyecek

0

Şanghay akıllı araç

Şanghay akıllı araç verilerini koruyabilmek için düzenlemeye gidecek. Bu verilerin, deniz aşırı ülkelerle paylaşılmasının önüne geçilecek.

Şanghay akıllı araç verileri için düzenleme kararı aldı

Şanghay şehri, akıllı araçların test edilmesi sırasında üretilen verileri korumak için taslak düzenlemeler yayınladı ve Çin’in veri güvenliği konusundaki artan endişesinin altını çizdi.

Şanghay Ekonomik ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu yayınlanan bildiride, araç testi ve gösterileri yürüten kuruluşların veri toplama, işleme, uygulama ve iletimini düzgün bir şekilde ele almalarını gerektireceğini söyledi. Reuters’in bildirdiğine göre, test ve gösteri faaliyetlerinde üretilen verilerin, ilgili makamlar tarafından onaylanmadıkça denizaşırı ülkelere iletilmesine de izin verilmediğini, yasa tasarılarının halkın görüşüne açık olduğunu da sözlerine ekledi.

Ayrıca, kurumların veri gizliliğini korumak için gerekli önlemleri alması, kişisel bilgi koruma sistemi oluşturması ve ilgili verilerin yasa dışı ticaretini, aktarımını ve ifşasını yasaklaması gerektiği belirtildi.

Didi Global Inc’den WeRide’a ve internet arama lideri Baidu Inc’e kadar Çin’deki düzinelerce otomobil üreticisi, startup ve büyük teknoloji firması, ulaşım sektörüne büyük bir değişiklik getirmesi beklenen sürücüsüz araç sistemleri üzerinde çalışmalarını hızlandırıyor.

Çin halrn gizlilik ve veri güvenliğine yönelik politikasını yenileme sürecinde. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hazırlıyor ve Eylül ayında “kritik verileri” işleyen şirketlerin risk değerlendirmeleri yapmasını ve rapor sunmasını gerektiren Veri Güvenliği Kanununu uygulamaya koymayı hedefliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>