Sanofi Girişimcilik Programı’nı kazananlar açıklandı

0

Programda kazanan Aksense, Jüri Özel Ödülü ise HiDNA’nın oldu

Hatırlayacağınız gibi Sanofi Türkiye’nin yaklaşık 5 ay önce hayata geçirdiği girişimcilik programı PharmUp’ı haberleştirmiştik. Bu programın ilk kazananları belli oldu. Haziran ayında hayata geçirilen ve sağlık dikeyinde çalışan ölçeklenebilir, geliştirilebilir ve sürdürülebilir fikirlerin hayat bulduğu bir girişimcilik proje yarışması olan PharmUp’a ilk yılında 70 girişimci başvuru yaptı. Başvuru yapan girişimciler ‘Hastalık Farkındalığı ve Bilinçlendirme’, ‘Hastalık ve Tedavi Yönetimi’, ‘Sağlık Sistemine Yönelik Çözümler’ ve ‘Sağlık Teknolojilerinde Yenilikler’ olmak üzere 4 ana başlıkta değerlendirildi. Jüri üyeleri arasında TÜSEB Genel Sekreteri Prof. Dr. Hasan Türkez, Sanofi Türkiye Ülke Başkanı Cem Öztürk, CNN Türk Para Dedektifi ve A’dan Z’ye programlarının sunucusu Cem Seymen, Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Başkanı Zehra Öney, Sanofi Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Pınar Kaya gibi isimler yer aldı.

PharmUp jüri üyeleri tarafından seçilen 5 girişim, mentorluk ve eğitim programlarına katıldı. 3 aylık hızlandırma dönemini kapsayan PharmUp’ta sağlık alanında, fikir aşamasını geçmiş, araştırılmış veya prototipini üretmiş girişimler ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenen programlarda desteklendi. 5 aylık bir sürecin ardından 27 Kasım akşamı Sanofi ve Workinton ev sahipliğinde Workinton Levent 199’da gerçekleştirilen Demo Day’de projelerini jüri üyelerine sunma fırsatı bulan 5 girişimin kazananı Aksense oldu. Kazanan girişimle birlikte jüri üyelerinin etkilendikleri bir diğer girişime ise Jüri Özel Ödülü verildi. Jüri Özel Ödülü’ne ise HiDNA layık görüldü.

Kazanan girişim Aksense’in ürünü dünyada bir ilk olma özelliği ile öne çıkıyor

Girişimcilik Programı ‘PharmUp’ın kazananı Aksense, hastane enfeksiyonlarının erken evrede ve hızlı tanısı için hasta başı enfeksiyon tanı cihazı geliştiren ve bu tanıyı beş dakikanın altında bir sürede koyabilme özelliği ile dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

Jüri Özel Ödülü’nü HiDNA kazandı

Kazanan girişim Aksense ile birlikte jüri üyelerini etkileyen bir diğer girişim ise HiDNA oldu. Bu sebeple jüri tarafından HiDNA projesini geliştiren Cihan Taştan’a Jüri Özel Ödülü verilmesine karar verildi. Girişim, dijital verilerin DNA’da şifrelenmesi, arşivlenmesi ve pratik geri okunmasına yönelik platform teknolojisi geliştiriyor.

Finale kalan diğer girişimler şu şekilde sıralandı;

Albert Health: Kronik hastaların ilaçlarını zamanında ve doğru dozda almasına yardımcı olan yapay zekâ tabanlı sesli sağlık asistanı.

Pepapp: Kadınların adet ve yumurtlama dönemlerini takip eden, bu dönemlerinde eğlenceli ve bilgilendirici tavsiyeleri ile günlerini güzelleştiren Türkiye’nin ilk dijital kadın asistanı.

Respo Gadgets: Toplumda çok yaygın şekilde görünen, hafif ve orta düzey uyku apnesi sendromunun ve horlamanın tedavisinde kullanılabilecek Dormio adında, sessiz, taşınabilir ve konforlu bir ağız içi aparey geliştiriyor. 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>