SAP, buluttan 28 milyar Euro gelir bekliyor

0

SAPSAP, 2014’ün dördüncü çeyreğinde bulutta güçlü bir büyüme kaydetti. Sektör çapında bulut dönüşümüne öncülük eden SAP, IFRS olmayan bulut abonelikleri ve destek gelirlerinde efektif ve sabit kurlarda yüzde 45 büyüme sağladı ve gelirini 1,1 milyar Euro’ya yükseltti.

Şirket ayrıca; peşin yazılan lisans ağırlıklı gelir yapısından, döneme eşit dağılan bulut bazlı gelir yapısına hızlı geçişe rağmen yazılımla ilgili yükek bir servis geliri elde etti.

IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili servis gelirleri sabit kurlarda yüzde 7 büyüme gösterirken (efektif kurlarda %6 ile 14,87 milyar Euro), sabit kurlarda tüm yıla ilişkin yüzde 6-8’lik büyüme hedefi tutturuldu. IFRS olmayan faaliyet kârı, sabit kurlarda yüzde 3 büyüme göstererek 5,63 milyar Euro’ya (efektif kurlarda yüzde 3 artışla 5,64 milyar Euro’ya) yükseldi. Sabit kurlarda tüm yıla ilişkin 5,6-5,8 milyar Euro’luk gelir hedefi yakalandı.

McDermott: “2014-2020 arasında 7 kat büyüyeceğiz”

2014-2020 döneminde 7 kat büyümeyi hedeflediklerini açıklayan SAP CEO’su Bill McDermott, güncel finansal sonuçlara dair şu açıklamayı yaptı:

“2014’te müşterilerimizin işlerini dönüştürmelerine yardım etmek hedefiyle yola çıktığımız Run Simple (Sadeleştir) stratejimiz amacına ulaştı. SAP, HANA platformu, dünyadaki en geniş bulut portföyü ve en büyük iş ağı ile güçlü bir büyüme sağladı. SAP, 21’inci yüzyılda şirketler için büyüme formülüne  hayat veriyor: İş ağları üzerinden, gerçek zamanlı platformlarda  basitleşen  süreçleri ile   çalışma. Öngörülebilir iş modelleri yaratmak üzerine faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Bulut hedeflerimizi bir kez daha yükseltiyoruz. 2014 ile 2020 yılları arasında bulutta 7 kat büyümeyi hedefliyoruz.”

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin ise 2014’te Türkiye’de çift haneli büyüme elde ettiklerine dikkat çekti. Keskin sözlerini şöyle sürdürdü: “Geniş çözüm yelpazemiz ve sunduğumuz yenilikçi teknolojilerle her sektörden müşterilerimizin işlerine değer katmaya ve onların iş süreçlerini sadeleştirmeye devam ediyoruz.”

2015 öngörüleri

SAP, 2014 değerlendirmesiyle birlikte 2015 yılına ilişkin finansal öngörülerini de açıkladı. Buluttaki büyüme ivmesine dayanarak SAP 2015 yılında IFRS olmayan bulut abonelikleri ve destek gelirinin sabit kur oranları üzerinden 1,95-2,05 milyar Euro’ya ulaşmasını ve yüzde 86’lık bir büyüme beklediğini açıkladı. Concur ve Fieldglass satın almalarının bu büyümeye yaklaşık 50 puanlık bir katkıda bulunması bekleniyor. 2015 yılı sonunda IFRS olmayan bulut ve yazılım gelirlerinin sabit kurlarda yüzde 8-10 artmasını bekliyor. (2014: 14,33 milyar Euro). IFRS olmayan faaliyet kârının ise 5,6-5,9 milyar Euro aralığında olmasını bekliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>