SAP hisselerindeki düşüş devam ediyor

0

SAP hisseleri

SAP hisseleri, Gerban iş yazılımı üreticisinin Ukrayna’daki savaşla ilgili suçlamaları gerekçe göstererek yıl için kâr görünümünü düşürmesinin ardından 21 Temmuz’da yüzde 4 düştü.

2022 düzeltilmiş kar görünümünü 7.8 milyar ila 8,.5 milyar euro aralığından 7.6 milyar ila 7.9 milyar euroya indirdi. Ancak SAP, gelir görünümünü teyit etti.

Jefferies analistleri, “Ancak SAP, yavaşlayan bir makroya karşı 2H’de yıl karının (yaklaşık) yüzde 60’ını gerektirdiğinden, yatırımcıların kısa vadede yeniden derecelendirme yapmak için daha fazla kanıta ihtiyacı olacak” dedi. Alman şirketi, Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan sabit para birimlerinde 350 milyon avroluk düzeltilmiş kar üzerinde bir etki ve yazılım lisanslama gelirinde potansiyel bir düşüş olduğunu belirtti. Rusya ve Belarus’tan çıkışı, çalışanlara yaklaşık 120 milyon avroluk kıdem tazminatı ödenmesine ve varlıkların değer düşüklüğüne yol açtı. CEO Christian Klein, “Çıkış hala devam ediyor. Çalışanlarımızı bilgilendirdik ve 2022 boyunca şirketten ayrılacaklar” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>