SAP SE 2018 ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

0

SAP SE 2018

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, 2018’in ikinci çeyreğine dair finansal sonuçlarını açıkladı. Bulut gelirlerindeki hızlı büyümesini sürdüren SAP, 2018 öngörülerini ve 2020 hedeflerini de yükseltti. SAP’nin bulut ve yazılım gelirleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla %4 artışla 4,94 milyar Euro’ya (IFRS) ulaştı ve sabit kurlarla %10 (IFRS dışı) arttı. Toplam gelir geçen yılın aynı dönemine kıyasla %4 artarak 6 milyar Euro (IFRS) olarak gerçekleşti ve sabit kurlarla %10 yükseldi (IFRS dışı). SAP SE 2018 ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

 • Bulut gelirleri %30 (IFRS) artışla ve sabit kurlarla %40’lık (IFRS dışı) artışla rakiplerini geride bıraktı.
 • Yeni bulut kontrat satışları sabit kurlarla %29 artarak, bir önceki yılın aynı çeyreğinde kaydedilen güçlü artışın da ötesine geçti.
 • Güçlü dijital çekirdek inovasyon döngüsü – İkinci çeyrekte 600 yeni S/4HANA müşterisinin eklenmesiyle SAP S/4HANA müşterilerinin sayısı 9.000’e yaklaştı.
 • Faaliyet kârındaki çift haneli büyüme devam ederek %13 (IFRS) ve sabit kurlarla %12’lik (IFRS dışı) artış gösterdi.

SAP SE 2018 ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

SAP SE CEO’su Bill McDermott, 2018 ikinci çeyrek sonuçlarına ilişkin şöyle konuştu: “SAP C/4HANA ile 4. nesil kurumsal uygulamalarda büyük bir adım daha atılmış oldu. SAP müşterileri S/4HANA ile birlikte tüm iş süreçlerine odaklanarak müşterilerine kişiselleştirilmiş bir deneyim sunabiliyor. Şirketlerde dağınık halde bulunan siloları birbirine bağlayarak, CEO’ların müşterilerini bütünsel bir bakış açısı ile tek noktadan takip edebilmesini sağlayan sihirli bir formül var: Akıllı İşletmeler. SAP bu anlamda net bir strateji sunuyor. Müşterilerimiz, bu stratejinin doğruluğunu ikinci çeyrekte de teyit etti. Yeni bir büyüme dalgası içerisinde biz de daha fazla rehberlik ediyoruz.”

SAP SE CFO’su Luka Mucic ise, “Bu çeyrek, benimsediğimiz rota için bir örnek niteliğinde oldu: bir yandan şirketin bulut şirketine dönüşümünü sağlamak; aynı zamanda kârı ve marjları önemli ölçüde arttırmak. Bu ivmenin artarak devam edeceğinden eminim. Bu yüzden 2018 öngörülerimizi ve 2020 hedeflerimizi yükselttik.” diye konuştu.

2018’in İkinci Çeyreğinde Öne Çıkan Finansal Sonuçlar

Yeni bulut kontrat satışları ikinci çeyrekte %24 (sabit kurlarla %29) arttı ve 421 milyon Euro’ya ulaştı. Bulut abonelikleri ve destek gelirleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla %30 artarak, 1,21 milyar Euro’ya (IFRS) ulaştı ve sabit kurlarla %40 (IFRS dışı) artış kaydedildi. Yazılım gelirleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla %9 azalarak 996 milyon Euro (IFRS) oldu ve sabit kurlarla %5 (IFRS dışı) düştü. Yeni bulut ve yazılım lisans kontrat satışları [3]ikinci çeyrekte geçen yıla oranla sabit kurlarla %12 arttı. Bulut ve yazılım gelirleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla %4 artışla 4,94 milyar Euro’ya (IFRS) ulaştı ve sabit kurlarla %10 (IFRS dışı) arttı. Toplam gelir geçen yılın aynı dönemine kıyasla %4 artarak 6,00 milyar Euro (IFRS) olarak gerçekleşti ve sabit kurlarla %10 yükseldi (IFRS dışı).

SAP’nin hızla genişleyen bulut iş kolu ile birlikte destek gelirlerindeki güçlü büyüme, daha öngörülebilir gelirlerin payını artırmaya devam etti. Bulut abonelikleri ve destek gelirleri ile yazılım destek gelirlerinin tamamı, ikinci çeyrekte toplam gelir içindeki payını önceki yılın aynı dönemine kıyasla %2 artırarak %66’ya ulaştı.

İkinci çeyrek faaliyet kârı yıldan yılda %13 artışla 1,04 milyar Euro (IFRS) olurken, sabit kurlarla %12 (IFRS dışı) artış gerçekleşti. Ocak 2018’de duyurulduğu üzere, Şirket, 2018’de IFRS 15’i benimsemesi ile gelirlerinde ve kârlılığında pozitif bir etki bekliyor. İkinci çeyrekte bu durumun SAP’nin faaliyet kârı üzerindeki pozitif etkisi 54 milyon Euro civarında gerçekleşti. Hisse başı kazanç %8 artarak 0,60 Euro (IFRS) ve %5 artışla 0,98 Euro (IFRS dışı) oldu.

2018’in ilk 6 ayı için faaliyetlerden elde edilen nakit akışı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %15 düşerek 2,99 milyar Euro oldu. Faaliyet nakit akışındaki azalmanın temel nedeni, daha yüksek vergi ve sigorta ödemelerinin yanı sıra hisse bazlı tazminat ödemelerinin zamanlaması ve kur dalgalanmaları oldu. Serbest nakit akışı yıldan yıla %25 azalarak 2,17 milyar Euro’ya geriledi. Serbest nakit akışı, 2018 için daha önce açıklanan ek yatırım giderleri nedeniyle daha düşük gerçekleşti. İkinci çeyreğin sonu itibarıyla net likidite -2,97 milyar Euro oldu.

SAP S/4HANA

SAP’nin yeni nesil ERP S/4HANA çözümü ile müşteriler IT (Bilişim Teknolojileri) ortamlarını bütünüyle sadeleştiriyor, gerçek zamanlı veriyi aksiyona dönüştürüyor ve her sektörde dijital ekonomiye uygun yeni iş modelleri geliştirebiliyorlar.

SAP’nin S/4HANA müşterilerinin sayısı 8.900’ü aştı ve bir önceki yılın aynı dönemine oranla %41 artış gösterdi. Şirket ikinci çeyrekte yaklaşık 600 müşteri kazandı ve bunların yaklaşık %40’ı yeni SAP müşterileri oldu.

SAP S/4HANA bu çeyrekte McDonalds (Çin) gibi dünya lideri global şirketler tarafından tercih edilmeye devam etti. Gittikçe artan sayıda müşteri artık S/4HANA’yı bulutta da kullanıyor. TechnipFMC, China Sports Lemon ve Spirit Airlines ikinci çeyrekte SAP S/4HANA Cloud çözümünü tercih eden şirketler arasında yer aldı.

SAP C/4HANA (Müşteri Deneyimi)

SAP’nin C/4HANA çözümleri hem B2C hem de B2B olmak üzere geniş bir yelpazedeki pek çok endüstriye hizmet veriyor. Bu çözümler, şirketlerin pazarlama, satış, ticaret, servis ve müşteri veri bulutunda her noktada müşteri yönetimi süreçlerini kusursuz ve gerçek zamanlı olarak yürütebilmelerini sağlıyor.

2018’in ikinci çeyreğinde SAP’nin C/4HANA müşteri deneyimi çözümleri, yeni bulut kontrat satışlarında yıldan yıla çift haneli büyüme kaydetti ve SAP Müşteri Deneyimi bölümünde toplam gelir sabit kurlarla %65 artarak 242 milyon Euro olarak gerçekleşti.

Deutsche Telekom ve Coty, ikinci çeyrekte SAP’nin C/4HANA çözümlerini tercih eden şirketler arasında yer aldı.

İnsan Kaynakları Yönetimi

SAP, SAP SuccessFactors ve SAP Fieldglass ile belirli ve belirsiz süreli çalışanlar için toplam iş gücü yönetimi sunuyor. SAP SuccessFactors Suite (çözüm ailesi), 92 ülkede 42 dilde yerelleştirilmiş bir yapıyla sunuluyor.

SAP’nin İnsan Kaynakları Yönetimi çözümlerinin çekirdeğini oluşturan SAP SuccessFactors Employee Central’ın müşterilerinin sayısı bu çeyrekte 2.600’ü aştı ve BMW, Telecom Argentina ve MG Motors India gibi şirketlerin de aralarında olduğu çok sayıda yeni müşteri kazandı.

SAP Leonardo

SAP Leonardo; SAP’nin derin süreç ve endüstri uzmanlığını, gelişmiş tasarım odaklı düşünme (design thinking) metodolojisini ve Nesnelerin İnterneti (IoT), Büyük Veri, Öğrenen Makineler (Machine Learning), Analitikler, Blockchain gibi en yeni yazılım yeteneklerini bir araya getirerek güçlü bir inovasyon platformu sunuyor. Tüm bunlar entegre bir şekilde SAP Cloud Platform üzerinde sunularak ortaya çıkan yeni teknolojiler bu platforma kolay bir şekilde eklenebiliyor.

Porsche, ikinci çeyrekte SAP Leonardo çözümlerini kullanmaya başlayan pek çok şirket arasında yer aldı.

İş Ağları

SAP İş Ağları (Business Networks) ile SAP, Ariba ile iş birliğine dayalı ticari yetkinlikler, SAP Fieldglass ile esnek iş gücü yönetim özellikleri ve SAP Concur ile kolay seyahat ve masraf işleme yetenekleri sunuyor. 180’den fazla ülkede yaklaşık 2,4 trilyon[4] ABD doları tutarında yıllık global ticaret işleminin yapıldığı SAP İş Ağları, dünyanın en geniş ticaret platformunu oluşturuyor.

İkinci çeyrekte, SAP İş Ağları bölümünün toplam geliri yıldan yıla sabit kurlarla %21 artarak 688 milyon Euro oldu. Bosch-Siemens Hausgeräte ve Avianca, ikinci çeyrekte SAP’nin İş Ağları çözümlerini seçti.

2018’in İkinci Çeyreğinde Bölgesel Gelir Performansı

SAP, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesinde bulut ve yazılım gelirlerini %10 (IFRS) ve sabit kurlarla %12 (IFRS dışı) artırarak çok güçlü bir performans sergiledi. %40 (IFRS) ve sabit kurlarla %46 (IFRS dışı) artış ile bulut abonelikleri ve destek gelirlerinde güçlü bir büyüme kaydedildi; özellikle Almanya ve İngiltere öne çıkan ülkeler oldu. SAP ayrıca İngiltere’de yazılım gelirlerinde çift haneli güçlü bir büyüme sergilerken, Orta Doğu ve Almanya da tek haneli sağlam bir büyümeyle ikinci çeyrekte güçlü yazılım gelirleri kaydetti.

Şirket, Amerika kıtalarındaki önemli kur dalgalanmalarına rağmen güçlü bir performans gösterdi. Bulut ve yazılım gelirleri %3 (IFRS) düştü ve sabit kurlarla %8 artış (IFRS dışı) gösterdi. Bulut abonelikleri ve destek gelirleri de %24 (IFRS) ve sabit kurlarla %35 (IFRS dışı) yükselirken, Brezilya öne çıkan ülke oldu.

SAP, Asya Pasifik ve Japonya bölgesinde de güçlü bir performans sergiledi. Bulut ve yazılım gelirleri %4 (IFRS) arttı ve sabit kurlarla %11 (IFRS dışı) büyüdü. Bulut abonelikleri ve destek gelirleri olağanüstü bir artış ile %42 (IFRS) ve sabit kurlarla %52 (IFRS dışı) artarken, Çin ve Japonya öne çıkan ülkeler arasında yer aldı. Yazılım gelirlerinde de Avustralya, Çin ve Hindistan çift haneli büyümenin gerçekleştiği etkileyici bir çeyrek dönem geçirdi.

2018 Öngörüleri

SAP, bulut iş kolundaki güçlü ivme nedeniyle 2018 tüm yıl için öngörülerini yükseltiyor:

 • IFRS dışı bulut abonelikleri ve destek gelirinin sabit kurlarla 5,050 milyar Euro – 5,200 milyar Euro aralığında olması bekleniyor (2017: 3,77 milyar Euro). Bu, sabit kurlarla %34.0-%38.0 artış anlamına geliyor. Daha önceki aralık sabit kurlarla 4,95 milyar Euro – 5,15 milyar Euro’ydu.
 • IFRS dışı bulut ve yazılım gelirlerinin sabit kurlarla 21,025 – 21,250 milyar Euro aralığında olması bekleniyor (2017: 19,55 milyar Euro). Bu, sabit kurlarla %7,5 – %8,5 artış anlamına geliyor. Daha önceki aralık sabit kurlarla 20,85 – 21,25 milyar Euro’ydu.
 • IFRS dışı toplam gelirin sabit kurlarla 24,975 milyar Euro – 25,300 milyar Euro aralığında olması bekleniyor (2017: 23,46 milyar Euro). Bu, sabit kurlarla %6,0 – %7,5 artış anlamına geliyor. Daha önceki aralık sabit kurlarla 24,80 milyar Euro – 25,30 milyar Euro’ydu.
 • IFRS dışı faaliyet kârının sabit kurlarla 7,400 milyar Euro – 7,500 milyar Euro aralığında olması bekleniyor (2017: 6,77 milyar Euro). Bu, sabit kurlarla %9,0 -%11,0 artış anlamına geliyor. Daha önceki aralık sabit kurlarla 7,35 milyar Euro – 7,50 milyar Euro’ydu.
 •  
 • SAP’nin 2018’in tamamı için öngörülerinin sabit kurlar üzerinden hesaplanmasına karşın, fiili kurlarla rapor edilen rakamların yıl içinde gerçekleşecek kur dalgalanmalarından etkilenmesi bekleniyor. Aşağıdaki tabloda üçüncü çeyrek ve 2018 mali yılının tamamı için beklenen kur etkilerini görebilirsiniz.

IFRS 15 Etkisi

SAP, 1 Ocak 2018 itibarıyla IFRS 15 “Müşteri Sözleşmelerinden Doğan Hasılat” standardına uyum kapsamında, bazı muhasebe politikalarında değişiklik yaptı. SAP’nin benimsediği IFRS 15’e geçiş yönteminde, geçmiş yıllar yeni politikalara göre yeniden düzenlenmemektedir. Dolayısıyla, 2018 yılındaki gelir ve kâr yıllık büyüme rakamları yeni politikalardan etkilenecektir.

SAP’nin 2017 dördüncü çeyrek açıklamasında da duyurulduğu gibi, muhasebe politikasındaki bu değişimin[1] gelirler, faaliyet giderleri ve kâr üzerinde 2018’in tamamına ilişkin etkilerinin şöyle olacağı öngörülüyor:

 • Gelirler üzerinde 0,1 milyar Euro’dan az olmak kaydıyla bir avantaj sağlanması bekleniyor. Bu farkın büyük bölümü, geçmiş yıllarda müşterilere sunulan ve yazılım geliri olarak kaydedilen yazılım satın alma opsiyonlarına ilişkin uygulamalardan kaynaklanacaktır.
 • Faaliyet giderlerinde, özellikle satış ve pazarlama giderlerinde satış komisyonlarının sonraki yıllara ertelenecek kısmının artışından dolayı yaklaşık 0,2 milyar Euro tutarında avantaj sağlanması beklenmektedir. Diğer politika değişikliklerinin faaliyet giderleri üzerindeki yükünün, 0,1 milyar Euro’dan çok daha düşük olacak şekilde satışların maliyeti gider kaleminde gerçekleşmesi beklenmektedir.
 • · Yukarıda belirtilen etkiler, faaliyet kârı üzerinde yaklaşık olarak 0,2 milyar Euro net olumlu etki yaratacaktır.

2020 Hedefleri

2018’in de ilerisine baktığımızda SAP, 2020 hedeflerini güncelliyor. Bu güncelleme, SAP’nin bulut iş kolunda elde ettiği güçlü ivmeyi, Callidus Software satın almasını ve 2017’ye kıyasla daha zorlu bir kur ortamını yansıtmaktadır.

SAP, 2020 IFRS dışı bulut abonelik ve destek gelirlerinin 8,2 – 8,7 milyar Euro aralığında olmasını bekliyor (önceki beklenti: 8,0 – 8,5 milyar Euro).

SAP, aşağıdaki hedeflerin gerçekleşmesini bekliyor:

 • IFRS dışı toplam gelir 28 – 29 milyar Euro
 • IFRS dışı faaliyet kârı 8,5 – 9 milyar Euro
 • Daha öngörülebilir gelirlerin (toplam bulut abonelikleri & destek gelirleri ile yazılım destek gelirleri) payı %70 – %75

Güncellenen hedefler, tahmini ortalama 2018 kurlarına dayanıyor ve mevcut döviz kuru ortamının yıl sonuna kadar aynı şekilde devam edeceğini varsayıyor. Önceki hedefler 2017 yılının ortalama kuruna göre belirlenmişti. Kur varsayımlarındaki değişiklikler bulut abonelikleri ve destek gelirleri hedefini yaklaşık -0,35 milyar Euro, toplam gelir hedefini yaklaşık -1,0 milyar Euro, faaliyet kârı hedefini ise yaklaşık -0,4 milyar Euro etkiliyor. Güncellenen 2020 hedeflerine bu olumsuz etkiler de dahil edilmiş bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>