Sapphire Ventures 1 Milyar Dolar Yatırım Yapmak İçin Bekliyor

0

Tamamen Alman yazılım devi SAP tarafından California Palo Alto’da kurulan Sapphire Ventures, 700 milyon dolarlık büyüme fonlaması ve 300 milyon dolarlık erken etap teknoloji fonlaması için kullanmak üzere toplam 1 milyar dolar yatırım yapmak için bekliyor.

Sapphire Ventures’ın garantilediği 1 milyar dolarlık sermaye, şirketi 2016 yılında 1 milyar doların üzerinde yatırım kapasitesi olan üst seviye yatırım ve girişim şirketleri arasına soktu. Bu şirketlere örnek olarak Founders Fund, Lightspeed Ventures Partners, Accel Partners, Andreessen Horowitz ve Norwest Venture Partners’ı verebiliriz.

Sapphire Ventures’ın yalnızca bir tek sınırlı sorumlu ortağı olması konusunda biraz Norwest Venture Partners’a benzediğini söyleyebiliriz. Sapphire Ventures’ın sınırlı sorumlu ortağının SAP olduğu gibi, Norwest Venture Partners’ın sorumlu sınırlı ortağı da Wells Fargo. SAP ile olan bağlarından sonuna kadar yararlanan Sapphire Ventures, geleneksel bir girişim şirketi olarak çalışıyor. Bu demek oluyor ki, yatırımlarını günün birinde SAP’ye yarar sağlayacak şirketlere yapmıyor ya da en azından yatırım yaparken seçilen şirket profillerine bu gözle bakılmıyor.

1996’dan beri iş hayatında olan ve 2011 yılında SAP’den bağımsızlığını kazanan Sapphire Ventures, bağımsız olduğundan beri halka arz edilen 14 şirketi fonladı; örneğin Box, Square ve Apigee gibi. Ayrıca satın alımı yapılan 33 şirket de, bunlara LinkedIn de dahil, Sapphire Ventures fonlamasından yararlandı.

Sapphire Ventures genellikle yatırım yapacağı startuplara 10 milyon ile 25 milyon dolar arasında çekler yazyor ve en azından 5 milyon dolar cirosu olan startuplar ile ilgileniyor. İlgilendiği sektörlerin başında güvenlik, altyapı yazılımları, kurumsal donanım şirketleri, dikey yönelikmi IT, kurumsal yazılım, e-ticaret, tüketiciye yönelik internet yazılımları ve tüketici elektroniği bulunuyor.

Sapphire Ventures ikinci fonlamasını 2013 yılında 651 milyon dolar ile kapattı. Kurulum fonlaması 2011 yılında 353 milyon dolardı.

Bu katlanarak gelişen sermaye artışı Sapphire Ventures’ı son dönemlerdeki bazı benzer girişim şirketleri ile aynı kulvara sokuyor. Örneğin sherpa Capital 154 milyon kurulum sermayesi ile başlayıp, yakın zaman önce 470 milyon dolar ile fonlama turunu kapatmıştı. Forerunner Ventures ise 2012 yılında 40 milyon dolar ile kurulup yine yakın zaman önce 122 milyon dolar ile fonlama turunun kapanışını yaptı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>