Şarj istasyonu gelgit enerjisi kullanıyor

0

Şarj istasyonu gelgit enerjisi

İskoçya’da kurulan yeni elektrikli araç şarj istasyonu gelgit enerjisi ile besleniyor. Bu şarj istasyonu, yenilenebilirdeki durumu gözler önüne seriyor.

Şarj istasyonu gelgit enerjisi ile besleniyor

Elektrikli araçlarla birlikte şarj istasyonları da yaygınlaşmaya devam ederken, yenilenebilire yönelik daha fazla proje hayata geçiyor. İskoçya’da bu alanda bir ilke imza atılmış oldu.

Yenilenebilir enerji kullanımına yönelik katı bir strateji izleyen İskoçya, Yell adasında önemli bir projeye imza attı. Nova Innovation liderliğinde, gelgit enerjisiyle beslenen elektrikli araç şarj istasyonu kuruldu. İstasyonun sürekli kullanılabilir durumda olması için ise depolama sistemi de entegre edildi.

WWF İskoçya yöneticisi Leveque, ulaşımda karbon ayak izinin düştüğünü görmek için gelgit enerjisindeki potansiyelin büyük bir öneme sahip olduğunu söylüyor.

Ayrıca aslında büyük bir potansiyel olan ancak günümüzde pek yaygın bir biçimde kullanılmayan gelgit enerjisine de dikkat çekilmiş oldu. 2020 yılında Avrupa’da gelgit enerjisi odaklı kapasite artırımı yalnızda 260 kW oldu. Ayrıca gelgit enerjisinin tahmin edilebilir yapıda olması da büyük bir avantaj sağlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>