Techinside Google News
Techinside Google News

Şarj sorunu bu teknolojiyle azalabilir

Batarya teknolojilerinin yeni duraklarından biri olan Aluminum-air yeni bir çağ başlatabilir.
- Advertisement -

bataryaBatarya çözümlerinin günümüzde ağırlıklı olarak lityum-iyon bazlı olması sebebiyle yaşanan sıkıntılar yakında son bulabilir. Akıllı telefonlardan, akıllı otomobillere kadar kendine yer bulan Li-ion tasarımlar başarılı performanslar sunsa da, nihayetinde çabuk tükenen yapıları nedeniyle halen birer sorun olarak görülüyorlar. Bu konu üzerine eğilen Fuji Pigment, yeni aluminum-air bataryalar ile iki haftalık enerji vaat ediyor.

Mevcut metal-air bataryalar (zinc-air, lithium-air) şimdiye kadar üretilebilen en üst düzey enerji çözümleri arasında yer aldı. Buna rağmen anot’ların kısa sürede bozulması ve Aluminum-Air’in erken modellerindeki hidrojen gazı salınımı ciddi bir sıkıntıya sebep oldu.

Al-air bataryaların tekrar şarj edilebilirliği ise, birincil hücresel yapıları nedeniyle geleneksel anlamda mümkün olmuyor. Oksijen ile kontakt haline geçen alüminyum anot tükeniyor, sıvılaştırılan alüminyum formlar ise yan ürün olarak ortaya çıkıyor. Materyal tekrar dönüştürülebiliyor ve yeni alüminyum anotlar yaratılabiliyor. Periyodik olarak yenilemesi gereken bu anotlar yeni çalışmaya göre çok daha uzun süreli yola devam edebilecekler.

Önümüzdeki 2 ile 5 yıl içinde yaygınlaşması beklenen Al-air teknolojisi birden fazla marka tarafından hayata geçirilebilir. Yıllardır askeri amaçlar ile kullanılan bu teknolojinin genel kullanıma açılması ise akıllı cihazlar için büyük bir devrim niteliği taşıyacak. Fuji Pigment, sadece su ile yenilenebilen sistemiyle dikkat çeken batarya çözümünün tanıtım sürecini yakında başlatacağını da duyurdu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir