Techinside Google News
Techinside Google News

Satın aldığınız veriler işe yarıyor mu?

Şirketlerin hedef kitlelerine ulaşmak için kullanıcı verileri satın alması mantıklı görünebilir. Ancak gerçekten işe yarıyor mu?
- Advertisement -

internet-user-demand-talepHedef kitlenize ulaşmak için satın aldığını veriler gerçekten de verimli oluyor mu? Bu sorunun yanıtını bilmek ve doğru müşteriye, doğru ürün ile yaklaşabilmek için kullanıcı verilerini satın almadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar var. Özellikle pazarlama uzmanlarının gözünden kaçan bazı detayları MarketingProfs için Adam Paulisick derlemiş.

 

1- Satın alacağınız veriler gerçekten de hedef kitlenize mi ait? Yoksa sadece geleceğin olası müşteri kesiminin bilgilerini mi içeriyor? Satın alacağınız verilerin mutlaka doğru kitleye ait olduğuna dikkat edin.

2- Pazarlamacıların en çok dikkat etmesi gereken konu, verilerin hangi kaynak ya da kaynaklardan geldiği ve hangi zaman aralığına ait bilgilerden oluştuğudur. Size satılan bilgiler gerçeği ne kadar yansıtıyor, yeterince güncel mi yoksa daha önce işlenmiş ve faydalanılmış bir içerikten mi ibaret?

3- Eldeki verilerin gerçekten de hedef müşteri kitlesine ait olduğuna emin olmalısınız. Daha sonra buna uygun olarak yapacağınız reklam çalışmalarında sadece verinin geldiği kaynağa değil, olası diğer tüm bağlı mecralara tanıtım içeriğinizi ulaştırmalısınız.

4- Satın aldığınız veri paketlerinin güncelliğinden emin olun. Çoktan geçerliliğini yitirmiş bilgiler için para harcamayın.

5 – Kaynaklarınız üzerinde söz sahibi olun. Yeni verilere sahip olurken, eskileri gözardı etmeyin!

6- Hedefinize uygun verileri alın. Tekil müşterilere mi yoksa genel bir kitleye mi hitap edeceğinizi iyi düşünün.

7 – Verilerin kullanılabilirliği ve niteliği önemlidir. Sadece ürün ve müşteriye ait içeriğe değil, onlarla ilgili “satın alımı muhtemel diğer ürünlere” de bakın.

8- Elinizdeki verilerin genel geçerliliğini kontrol edin. Mevcut veriler ne kadar süreyle geçerli olur ya da bu verilerin kaynağı olan kitle ne gibi değişimler geçiriyor olabilir, bunları detaylandırın.

9- Verilerin ne zaman ve hangi lokasyonda işe yarar olduğunu düzenli olarak kontrol edin.

10 – Satın aldığınız verilerin kullanımı, işlenişi sonrasındaki size geri dönüşün ne kadar “yeterli” olduğuna bakın. Sonraki satın alımlarda buna göre tercihler gerçekleştirin.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir