Geleceğin savaşları robot askerlerle yapılacak

0

Rusya’nın askeri teknolojiler geliştiren kurumunun başında olan General, robot askerler hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Rusya’nın gelişmiş askeri robotlar üzerinde çalıştığının altını çizen Korgeneral Andrey Grigoriev, gelecekte savaşların robotlar ve onları kullanan operatörler arasında geçeceğini, birbirlerine ateş eden askerlerin görülmeyeceğini vurguladı.

Çok gelişmiş hedef tanıma ve ateş sistemlerine sahip olacak robotların karada, havada, denizde ve uzayda düşmanlarla çarpışacağını dile getiren general, bazı robotların ise kumandan rolünü bile üstlenebileceğini anlattı. Rusya geçen yıl, standart ordu silahlarını kullanabilen bir robot tasarımı geliştirmişti. Bu robot aynı zamanda  motosiklet gibi araçları kullanarak kendi ulaşımını da sağlayabiliyor. Ancak robotun savaş alanlarına girmesine henüz yıllar var. Rusya’nın biraz da “gövde gösterisi” yapmak için robotun yeteneklerini anlatmak konusunda abartıya kaçmış olabileceği düşünülüyor. Öte yandan Rusya’nın ana savaş tankı olan T-14 Armata’nın, akıllı otomobillerdekilere benzer bazı akıllı teknolojilerle donatıldığı, hatta gerektiğinde insansız olarak bile savaşma yeteneğine sahip olduğu biliniyor.

Rusya ayrıca Suriye’deki birliklerinde, mayın temizlemek için özel geliştirilmiş robotlar kullanıyor. Gömülü veya farklı şekillerde saklı mayınları tespit edebilen ve kontrollü şekilde patlatarak imha edebilen robotlar, Suriye’de geniş çaplı olarak mayın temizleme operasyonlarında kullanılıyor.

Çin’in, ABD’nin veya diğer batılı ülkelerin de bu alanda boş durmadıklarını biliyoruz. Gelişmiş teknolojiye sahip ülkeler kendi yapay zekalı askeri robotlarını geliştirmek için son hızla çalışırken, akıllara Stephen Hawking gibi bilim insanlarının, yapay zekalı robotların insanları yok edecek güce ulaşmasının ve bunu kullanmasının kaçınılmaz olacağı konusundaki uyarıları geliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>