Techinside Google News
Techinside Google News

Bulut güvenliği 2023 siber risklerinin başında geliyor

PwC'nin yıllık Digital Trust Insights raporuna göre, İngiltere'deki üst düzey yöneticilerin 2023'te kuruluşları üzerinde önemli bir etkisi olacağını söylediği siber güvenlik endişeleri listesinin başında bulutla ilgili riskler yer alıyor.
- Advertisement -

PwC’nin yıllık Digital Trust Insights raporuna göre, İngiltere’deki üst düzey yöneticilerin 2023’te kuruluşları üzerinde önemli bir etkisi olacağını söylediği siber güvenlik endişeleri listesinin başında bulutla ilgili riskler yer alıyor.

Araştırma, gelecek yıl için önemli siber güvenlik trendlerini inceleyen küresel ve Birleşik Krallık iş liderlerinin kapsamlı bir anketine dayanıyor. Birleşik Krallık’ta yanıt verenlerin yaklaşık yüzde 39’u, bulut tabanlı risklerin 2023’te kuruluşlarını dizüstü/masaüstü uç noktaları, web uygulamaları ve yazılım tedarik zinciri gibi diğer kaynaklardan kaynaklanan siber risklerden daha fazla önemli ölçüde etkilemesini beklediklerini söylüyor.

Ankete katılanların üçte biri (yüzde 33) bulut yönetimi arabirimlerine yönelik saldırıların 2023’te önemli ölçüde artmasını beklerken, yüzde 20’si Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) ve operasyonel teknolojiye (OT) yönelik saldırıların önümüzdeki 12 ayda önemli ölçüde artmasını beklediklerini söylüyor.

İngiltere’deki kuruluşların yüzde 27’si iş e-postası gizliliğini tehlikeye atma ve “hackleme ve sızdırma” saldırılarının 2023’te önemli ölçüde artmasını beklediklerini, yüzde 24’ü fidye yazılımı saldırılarının önemli ölçüde artmasını beklediklerini söylüyor. Bununla birlikte, 2023’te birçok kuruluş için siber güvenlik bütçeleri artacak ve Birleşik Krallık’ta yanıt verenlerin yüzde 59’u bütçelerinin artmasını beklediklerini söylüyor.

PwC Birleşik Krallık siber güvenlik başkanı Richard Horne: “Bulut tabanlı tehditlerdeki artış kısmen, dijital dönüşümle ilişkili bazı potansiyel siber risklerin bir sonucudur. Anketimize katılan Birleşik Krallık üst düzey yöneticilerinin yüzde 90’ı, hızlanan dijital dönüşüm nedeniyle artan siber riske maruz kalma durumunu, kuruluşlarının 2020’den bu yana yaşadığı en büyük siber güvenlik sorunu olarak sıraladı” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir